پیامدهای عدم درمان به موقع اسکیزوفرنی

122375131-56dd96da5f9b5854a9f60ebb

اسکیزوفرنی از بین نمی رود. نشانه ها می توانند فروکش کرده یا تشدید شوند اما کاملا ناپدید نمی شوند. نتیجه ی عدم درمان چه در بزرگسالی و چه در کودکی می تواند نابود کننده و بسیار بد باشد.همان طور که می دانید در کودکی مشکلات می تواند در بافت خانوادگی، مدرسه یا تعاملات فردی، رخ دهد که تمامی آنها برای کودک و خانواده اش سخت و وحشتناک است.در بزرگسالی ممکن است یکی از مشکلات زیر دیده شود:

  • بی خانمانی
  • خشونت: یک مطالعه نشان داد که در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی که تحت درمان قرار گرفتند میزان خشونت تا 50 درصد کاهش یافت.
  • زندانی شدن که اغلب در نتیجه ی ارتکاب خشونت رخ می دهد.
  • تعدی و مورد آزار قرار گرفتن: آسیب زدن به افراد مبتلا به اختلالات روانپزشکی شدید، بسیار رایج است و معمولا به پلیس گزارش نمی شود.
  • خودکشی: خودکشی اولین و اصلی ترین علت مرگ نابهنگام در میان افراد مبتلا به اسکیزوفرنیست، تخمین زده می شود 10 تا 13 درصدشان خود را می کشند. این رقم در مقایسه با میزان خودکشی در جمعیت عمومی که تقریبا یک درصد می باشد رقمی بسیار قابل توجه و زیاد است.
  • هزینه های مالی: مشکلات فوق هزینه های مالیب گزافی را نه تنها برای جامعه بلکه برای خود فرد ایجاد می کند که به از دست دادن شغل، بیکاری، بستری شدن و در صورت وجود مسایل قانونی به هزینه های حقوقی- قانونی مربوط می شود.
  • و البته بزرگترین هزینه که ناملموس می باشد و آن تاثیر بیماری و مسایل مرتبط با آن بر روی خانواده است.

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی معمولا از مشارکت در امور مالی اقتصادی جامعه ناتوانند و ممکن است برای باقی عمرشان نیازمند خدمات اجتماعی گران قیمت باشند و این موضوع به ضرر فرد و جامعه می باشد.

می بایست تا جایی که می توان درمان را متناسب با نیازهای کودک اعمال کرد تا قابل پذیرش و بی ضرر باشد. معمولا ارزیابی توسط سیستم مدرسه، والدین و تیم پزشکی و برخی اوقات مراکز اجتماعی صورت می گیرد. درمان افراد مبتلا به نوع زود آغاز اسکیزوفرنی اغلب به مجموعه ای از خدمات و تخصص ها نیاز دارد. علاوه بر روان درمانی و درمان دارویی اغلب این بیماران کم سن و سال به مراقبت فردی و خدمات حمایت اجتماعی نیاز دارند. چنین خدماتی می توانند مداخله در بحران، برنامه های حمایت خانواده و خدمات در منزل را شامل شوند.

ارسال شده در 28 مهر 1395 توسط