نشانه های اختلال شخصیت چندگانه در کودکان

1367782_634679721897232500

به نظر می رسد کودک من چندین شخصیت دارد. پسرم با افراد مختلف، با صداهای متفاوتی صحبت می کند. بعضی وقتها مثل یک فرشته است و هر کاری را که باید انجام بدهد انجام می دهد و بعضی وقتها مثل هیولا رفتار می کند. چه اتفاقی رخ داده؟ این رفتارها چه معنایی دارد؟

وجود چندین شخصیت متفاوت در یک فرد، اختلال شخصیت تجزیه ای نامیده می شود که قبل از انتشار DSM-IV، اختلال شخصیت چند گانه نامیده می شد. این تشخیص بحث برانگیز و مورد اختلاف نظر است. این اختلال بعضی وقتها شخصیت دو پاره شده نامیده می شود. این  اختلال روانی در کودکانی ایجاد می شود که تحت استرس یا مورد سوء استفاده به ویژه سوء استفاده ی جنسی قرار گرفته اند و توسط ویژگی هایی همچون تغییر در هشیاری، هویت، حافظه، رفتار حرکتی، یا آگاهی نسبت به محیط مشخص می شود. اسکیزوفرنی تشخیص متفاوت و مجزایی است چون بیماران اغلب صداهایی می شنوند در اختلال شخصیت تجزیه ای افراد صداهایی را از درون سرشان می شنوند و نه از بیرون.

اگرچه ممکن است تصور اغلب مردم در مورد اسکیزوفرنی فرد بیماری باشد که چندین شخصیت دارد ولی در واقع این موضوع صحیح نیست. همان طور که در بالا گفته شد بیماری که واقعا به اختلال شخصیت چندگانه مبتلا باشد ممکن است اسکیزوفرنی نداشته باشد. معمولا روانپزشک می تواند این دو بیماریب را از هم متمایز کند. اختلال هویت چندگانه در بیماران کم سن و سال نادر و غیر معمول است

ارسال شده در 27 مهر 1395 توسط