ایجاد اسکیزوفرنی با مسمومیت

schizophrenia-in-children

زمانی که پزشکان و سم شناسان در مورد عوامل محیطی صحبت می کنند معمولا هر چیز غیر ژنتیکی مورد نظرشان است.مواجهه با مواد سمی یا عوارض آن در حین بارداری یا زایمان و زمان تولد به عنوان عوامل خطر در مطالعات اسکیزوفرنی بزرگسالی مورد بررسی قرار گرفته است ولی در این زمینه کارهای اندکی درباره ی اسکیزوفرنی کودکی انجام شده است.

در کودکان به همان اندازه که رویدادهای استرس زای زندگی با زمینه های زیستی اسکیزوفرنی تعامل دارد خود این رویدادها نیز می تواند عاملی آشکار ساز برای این بیماری باشد. خیلی مشخص نیست آیا این رویدادها عامل واقعی این بیماری هستند یا خیر.

کودکان مبتلا به اسکیزوفرنی به احتمال زیاد به طبقات اجتماعی- اقتصادی پایین تعلق دارند ولی مشخص نیست این موضوع به خاطر موقعیت اقتصادی یا عوامل دیگری از جمله محیط (به عنوان مثال مواد سمی) یا بافت اجتماعی مثل بیماریهای روانی والدین و کارکرد پایین آنها است یا نه.

26- آیا اسکیزوفرنی ژنتیکی است؟ آیا ارثی است؟ کدام ژن ها در این بیماری دخیل هستند؟

چندین عامل زمینه ساز ژنتیکی برای اسکیزوفرنی وجود دارد. میزان اسکیزوفرنی در میان خویشاوندان درجه یک کودکان مبتلا به اسکیزوفرنی، بیش از حد طبیعی است. میزان اسکیزوفرنی در بستگان بزرگسالان مبتلا به اسکیزوفرنی بالاست. 10 درصد والدین کودکان اسکیزوفرنیک نوعی اختلال روان پریشی را دارند. هم چنین میزان عقب ماندگی ذهنی در خواهر یا برادر این کودکان بالاتر است.

اگر فردی مبتلا به اسکیزوفرنی باشد، احتمال اینکه خواهر/ برادرش هم مبتلا به این اختلال تشخیص داده شود 7 تا 9 درصد است. اگر یکی از والدین اسکیزوفرنی داشته باشد احتمال اینکه کودک نیز مبتلا باشد 10 تا 15 درصد است. هر چه تعداد بیشتری از اعضای خانواده بیمار باشند خطر بیماری بیشتر می شود.

همبستگی اسکیزوفرنی بین دوقلوهای همسان (که ژنهای مشابهی دارند) بین 4/22 تا 50 درصد است. همین نشانگر آن است که اسکیزوفرنی یک  اختلال کاملا ژنتیکی نیست بلکه به وضوح مولفه های محیطی نیز دارد. در حقیقت ممکن است اسکیزوفرنی یک بیماری واحد با یک دلیل واحد نباشد بلکه احتمالا توسط تعدادی عوامل محیطی و ژنتیکی ایجاد می شود که این عوامل با هم تعامل دارند.

برخی ژنها می توانند ویژگی های مرتبط با اسکیزوفرنی، و نه خود بیماری را برانگیزانند. وجود ژنهای متعددی که زمینه ساز اسکیزوفرنی هستند می توانند تغییرپذیری و گوناگونی نشانه ها را بین افراد بیمار توضیح دهند.

ارسال شده در 26 مهر 1395 توسط