اسکیزوفرنی در چه سنی شروع می شود و شروع آن چگونه است؟

schizophrenia_brain

اسکیزوفرنی معمولا در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی بین سنین 15 تا 25 سالگی آغاز می شود. اسکیزوفرنی در مردان اندکی زودتر از زنان ایجاد می شود. آغاز این بیمار قبل از 10 یا بعد از 40 سالگی بسیار نادر است. تقریبا تنها 2 درصد بزرگسالانی که به اسکیزوفرنی دچار هستند بیماری شان در کودکی آغاز شده است.

اسکیزوفرنی کودکی به عنوان نسخه ای از اسکیزوفرنی بزرگسالی در نظر گرفته می شود که شروعی زود هنگام دارد ولی از اختلالات مغزی شدیدتری سرچشمه می گیرد.

اسکیزوفرنی کودکی به ندرت قبل از 5 سالگی تشخیص گذاری می شود. در حالی که آغاز بیماری اوتیسم معمولا در 3 سالگی است میزان بروز بیماری اسکیزوفرنی بین سنین 5 تا 10 سالگی به آرامی افزایش می یابد. بین سنین 10 تا 15 سالگی میزان بروز تشخیص، افزایش سریعتری پیدا می کند و بعد از سن 15 سالگی هم سطح بزرگسالان می شود.

سه الگوی کلاسیک برای آغاز این بیماری توصیف شده است که عبارتند از:

  • شروع حاد بدون اینکه هیچ شواهد قبلی برای بیماری وجود داشته باشد.
  • شروع تدریجی بیماری با تخریب و زوال آهسته عملکرد
  • شروع تدریجی بیماری با تشدید نشانه ها

الگوی تدریجی شروع بیماری فراوان ترین نوع است و اغلب با مشکلات رشدی، رفتاری و روانپزشکی آغاز می شود و پس از چند سال (نه چندان طولانی) به ظهور نشانه های روان پریشی منجر می شود.

روانپزشکان گرایش دارند اسکیزوفرنی بسیار زود آغاز کودکی را از نوع بسیار زود آغاز نوجوانی تفکیک کنند. اسکیزوفرنی بسیار زود آغاز کودکی در سنین پایین معمولا به صورت تدریجی و نه حاد و ناگهانی تظاهر می یابد. اما در نوجوانان هم آغاز حاد (بیماری در طول کمتر از یک سال ایجاد می شود) و هم آغاز تدریجی بیماری (روند کند و طولانی مدت تشکیل بیماری) دیده می شود.

هر چه بیماری زودتر و در سنین پایین تری شروع شود روند بیماری شدشدتر و دشوارتر خواهد بود.

یکی از علایم بسیار مهم و جدی که برای تشخیص این بیماری هم در کودکان و هم در نوجوانان وجود دارد تغییر عملکرد آن ها  است. ممکن است کودک منزوی شود و یا رفتارهای غیر قابل پیش بینی از خود نشان دهد ممکن است تکلم مبهم یا متفاوت از قبل شود شاید فرد بیش از اندازه و به طور غیر عادی درگیر فلسفه یا مذهب شود ممکن است نمرات تحصیلی او کمتر شود اظهارنظرها یا حرف های عجیب و غریبی در مورد دوستان یا معلمانش بگوید، اعمال تکانشی، تحریک پذیری، بی قراری و تغییرات در الگوی خواب نیز احتمال دارد دیده شود. معمولا این نشانه های منفی اولیه قبل از ظهور نشانه های مثبت بیماری آغاز می شوند.

ارسال شده در 26 مهر 1395 توسط