رابطه ی بین اسکیزوفرنی و صرع

dollarphotoclub_67506365

طی مطالعه ای که در دانمارک بر روی بیش از دو میلیون نفر صورت گرفت معلوم شد افراد مبتلا به صرع تقریبا 5/2 برابر افراد عادی در معرض ابتلا به اسکیزوفرنی قرار دارند.درصد کوچکی از بیماران مصروع در حین یا پس از حملات صرعی اغلب روزها یا هفته ها بعد نشانه های روان پریشی را تجربه می کنند. بعضی وقت ها این حالت رفع می شود بدون اینکه روان پریشی مزمن ایجاد شود. این خطر به نوع خاصی از صرع وابسته نیست.

جدا از نشانه هایی که زمان حملات ایجاد و برطرف می شوند بیماران مصروع در معرض ابتلا به روان پریشی هستند که می تواند بین حملات صرعی پس از حمله یا در مواردی نادر تجلی فعالیت حمله ی صرعی باشد. این روان پریشی می تواند با رفع حملات صرعی ارتباط داشته باشد یا ناشی از درمان پزشکی باشد.

تفکیک بین روان پریشی تناوبی و روان پریشی که بعضی اوقات به عنوان عوارض جانبی اکثر داروهای ضد صرع رخ می دهد می تواند بسیار دشوار باشد. روان پریشی تناوبی نوع غیر معمولی از روان پریشی در افراد مصروع است و زمانی رخ می دهد که حملت صرعی توسط داروهای ضد صرع، به خوبی کنترل شده و EEG به حالت نرمال برگشته باشد. برعکس، نشانه های روان پریشی به وقوع حملات صرع مربوط می شود و عموما در افرادی وجود دارد که مدت زمانی طولانی دچار صرع هستند. در درمان هر نوع از روان پریشی هایی که به علت صرع ایجاد می شوند می باست این پدیده را مورد توجه قرار داد. با این که درمان با داروهای ضد صرع می تواند این حملات را متوقف سازد ولی رفتار بیماران را بدتر می کند. مکانیسم های زیر بنایی این مفاهیم جالب هنوز کشف نشده اند.

ارتباط روان پریشی و صرع به این علت جالی است که می تواند بینش ها و بصیرت های جدیدی را در مورد علت های هر بیماری و راههای درمان میسر سازد. برای درمان اسکیزوفرنی مقاوم که نسبت به داروهای ضد روان پریشی کلاسیک مقاوم است تجویز داروهای ضد صرع متداول می باشد. در برخی افراد داروهای ضد صرع تحریک پذیری، نشانه های مثبت، اضطراب یا رفتارهای پرخاشگرانه را کاهش می دهد.

در مطالعه ای رابطه ی بین صرع و اختلالات روان پزشکی، احتیاط ها و ملاحظاتی می بایست انجام شود تا بتوان موارد زیرا را از هم تفکیک کرد:

  • اختلالات روان پزشکی که توسط حملات صرعی ایجاد می شوند اختلالات حمله ای، اختلالات پس از حمله و اختلالات بین حمله ها.
  • اختلالات روان پزشکی و صرعی که توسط آسیب های مغزی ایجاد می شوند (از جمله تومورهای مغزی یا مسمومیت)
  • اختلالات روان پزشکی و صرعی در یک بیمار به طور همزمان وجود دارد ولی از لحاظ علت، ارتباطی با هم ندارند (به عنوان مثال بیمار اسکیزوفرنیکی که پس از تصادف با ماشین و به خاطر ضربه به سر دچار صرع می شود).

توجه شود داروهای ضد افسردگی و ضد وران پریشی این قابلیت را دارند که با پایین آوردن آستانه ی حملات باعث افزایش تعداد آنها شوند.

ارسال شده در 26 مهر 1395 توسط