خطر بروز نشانه های روان پریشی با موادمخدر

epilepsy-drugs-may-induce-some-psychotic-disorders-study-says

 

فرزند من تصدیق کرده که داروهای غیر قانونی مصرف می کند آیا ممکن است به همین علت روان پریش یا حتی اسکیزوفرنیک شود؟داروهای چندی وجود دارند که می توانند نشانه های شبه روان پریشی ایجاد کنند. این مواد عبارتند از:

  • کانابیس (حشیش، ماری جوانا):

مصرف مکرر کانابیس در طول دوره ی نوجوانی و جوانی خظر بروز نشانه های روان پریشی در سالهای آتی زندگی را افزایش می دهد. نسبت افراد کم سن و سالی که کانابیس مصرف می کنند افزایش یافته و سن نخستین مصرف کاهش یافته است یعنی اولین مصرف در سنین پایین تری مشاهده می شود. طی مطالعه ای که در سوئد انجام شد مشخص گردید افرادی که قبل از 18 سالگی بیش از 50 بار کانابیس مصرف کرده بودند احتمال شکل گیری اسکیزوفرنی در آنها 3 برابر بیشتر است.

غلظت کانابیس هایی که در حال حاضر فروخته می شوند بیشتر از موادی است که در دهه های 1960 و 1970 فروخته می شدند. مقدار THC در متداول ترین و پر طرفدارترین نوع کانابیس های خیابانی دو برابر شده است. عرضه ی کانابیس ها طی 30 سال گذشته چهار برابر شده و در کودکان زیر 18 سال مصرف آن هیجده برابر شده است. افزایش مصرف این ماده که غلظت آن نیز بالا رفته است خطرات بیشتری به دنبال دارد.

خطر ایجاد اسکیزوفرنی در کودکانی که به لحاظ ژنتیکی نسبت به روان پریشی آسیب پذیرند بسیار بالاتر از افراد دیگر است. کانابیس ها می توانند تعادل شیمیایی دوپامین را در مغز بر هم زند. از آنجایی که اغلب کسانی که ماری جوآنا مصرف می کنند اسکیزوفرنیک نمی شوند لذا احتمالا برای ابتلا به این بیماری افراد باید از نظر ژنتیکی نیز مستعد باشند. یعنی مصرف مواد یا دارو یک بیماری ژنتیکی را به یکی از دو طریق زیر آشکار می سازد. مواد می تواند سن بروز اولین نشانه ها را کاهش دهد یا موجب بروز بیماری در افرادی شود که زمینه ی ژنتیکی خفیف تا متوسط داشتند و بدون مصرف مواد مبتلا به اختلال نمی شدند.

پیامد بدتری که وجود دارد این است که به نظر می رسد مصرف کانابیس با شروع اسکیزوفرنی در سنین پایین تر رابطه دارد و بیشتر در مردان دیده می شود چرا که تمایل دارند نسبت به زنان مقادیر بیشتری مصرف کنند. عوامل خطرسازی که برای ایجاد طیف بیماری اسکیزوفرنی در اثر مصرف ماری جوآنا ذکر شده عبارتند از: وجود تاریخچه ی خانوادگی روان پریشی، مصرف مکرر ماده، یا داشتن تجارب غیر معمولی یا شبه روان پریشی ناشی از مصرف ماری جوآنا.

با وجود این که هنوز مشخص نشده آیا کانابیس واقعا می تواند باعث ایجاد اسکیزوفرنی واقعی شود یا نه ولی واضح است که می تواند نشانه های روان پریشی و شبه روان پریشی ایجاد کند. برخی گمان می کنند در صورتی که زمینه ژنتیکی وجود داشته باشد کانابیس و سایر داروها می توانند کودک را از نشانه های شبه روان پریشی به سمت و سوی اسکیزوفرنی واقعی سوق دهد.

  • PCP (فن سایکلیدین) یا گرد فرشته:

فن سایکلیدین یک ماده ی توهم زاست که در پژوهش بر روی داوطلبان بهنجار باعث ایجاد روان پریشی شده و نشانه های روان پریشی بیماران اسکیزوفرنیک را تشدید کرد.

PCP نشانه هایی را ایجاد می کند که به نشانه های منفی و شناختی و همچنین نشانه های مثبت اسکیزوفرنی شباهت دارد. این تاثیرات نه تنها در افرادی دیده می شود که ملاک های سوء مصرف مواد را پر می کنند بلکه در افرادی که در مطالعات آزمایشی مقادیر کم و دوز پایین PCP یا کتامین (یک داروی بیهوشی با اثرات مشابه) را مصرف کرده اند نیز مشاهده می گردد.

  • آمفتامین ها (اسپید یا اکستازی)

آمفتامین ها به عنوان موادی شناخته می شوند که در سوء مصرف کنندگان توهم و هذیان ایجاد می کنند. این مواد باعث تحریک و رهاسازی دوپامین در مغز می شود که همین فرایند به روان پریشی منجر می شود. مقادیر زیاد آمفتامین می تواند نشانه های شبه روان پریشی ایجاد کند. علاوه بر این آمفتامین می تواند باعث تشدید نشانه های بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی شود.

  • LSD (لیسرجیک اسیددی اتیل آمید)

LSD ماده ای است که در افراد عادی باعث ایجاد توهم می شود. واضح است که LSD می تواند باعث ایجاد روان پریشی شود ولی بحثی که وجود دارد این است که آیا این افراد، افراد مستعد روان پریشی هستند یا این مورد در افراد عادی هم رخ می دهد؟ همن طور نشانگان شبیه به اسکیزوفرنی پس از مصرف LSD می تواند مشاهده گردد. برخی مطالعات پیشنهاد کرده اند که مکانیسم ایجاد نشانه های ناشی از مصرف LSD می تواند کلیدی برای فهم نشانه هایی باشد که در اسکیزوفرنی واقعی دیده می شود.

کدامیک زودتر می آیند؟ مصرف مواد یا نشانه های اولیه ی اسکیزوفرنی؟

از آنجا که مصرف مواد مانع از مطرح کردن تشخیص اسکیزوفرنی می شود استفاده از هر ماده ای تشخیص را دچار مشکل می کند. در چنین شرایطی اسکیزوفرنی وجود دارد ولی نشانه های آن بروز نمی کند یا به طور اشتباهی ناشی از مصرف مواد دانسته می شود.

برخی پژوهشگران بیان کرده اند که روان پریشی ناشی از کانابیس و اسکیزوفرنی یکی بوده و بیماری یکسانی هستند و این افراد کانابیس استفاده کرده باشند یا خیر در آینده مصرف ماری جوآنا دوره ی روان پریشی را تجربه کند که بیش از 48 ساعت طول بکشد می بایست به دنبال کمک فوری و اورژانسی باشد زیرا که این مورد می تواند نمایانگر فرصتی برای تشخیص و درمان زود هنگام اسکیزوفرنی و از این رو پیش آگهی بهتر این بیماری باشد.

ارسال شده در 25 مهر 1395 توسط