رژیم غذایی کاملا بی نمک خطرناک است

 

 

 

20110908-salt-shaker

سبزی و میوه حاوی مقدار زیادی املاح و ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و آنزیم هایی هستند که در سلامتی و بهزیستی بدن، مخصوصا سلول های مغز و اعصاب نقشی مهم دارند. خوردن سبزی و میوه در نوبت های مختلف با غذا و بین غذا عادتی است بسیار مفید. سبزی های سبز تیره رنگ و میوه های با رنگ های شاد و مختلف مانند توت فرنگی، گیلاس و غیره منبع مواد غذایی مفید هستند.

ورزش های فکری و جسمی می توانند در بهزیستی مغز و اعصاب نقشی مهم داشته باشند. بازی شطرنج و بازی هایی که نیاز به فکر کردن و به خاطر سپردن دارند نه تنها قدرت حافظه را بالا می برند بلکه از بیماری هایی مانند آلزایمر نیز جلوگیری می کنند.

رژیم غذایی کاملا بی نمک خطرناک است:

کلرور سدیم یا نمک طعام ماده معدنی ضروری است که در هضم غذا، موازنه املاح معدنی سلول های بدن و فعالیت دستگاه تنفسی نقش غیر قابل انکار دارد.

بدون این ماده غذایی بدن قادر نخواهد بود بدرستی به فعالیت های خود ادامه دهد و مرتبا بدن از طریق عرق و اشک و به همراه موادی که از سوخت و ساز بدن بوجود آمده اند مقداری نمک را از دست می دهد و این مقدار باید از طریق رژیم غذایی روزانه تامین گردد. بطور کلی توصیه می شود که یک شخص بالغ باید هر روز حدود 500 میلی گرم سدیم مصرف کند که تقربا یک قاشق چایخوری نمک در روز است. غذاهای بازاری و از پیش تهیه و نگهداری شده متاسفانه حاوی مقدار زیادی نمک است و مردم کشورهایی که به مصرف این گونه مواد خوراکی ها عادت دارند و در حقیقت خیلی بیشتر از مقدار توصیه شده در روز نمک می خورند.

افرادی که به عوارضی مانند فشار خون بالا دچار هستند و یا بیماری های دیگری دارند که نباید نمک زیاد بخورند گاهی به کلی از نمک دوری می کنند و به مدت طولانی رژیم غذایی کاملا بی نمک را پیروی می نمایند که خطرناک بوده و مزید بر مشکلات اصلی می شود.

بطور کلی دو نوع نمک وجود دارد که از تبخیر آب دریا و یا از معدن بدست می آید. نمک های تازه ای که از اب دریا بدست می آید حاوی مقدار قابل ملاحظه ای ید می باشد که برای بهزیستی و فعالیت سالم غده تیروئید و پیشگیری از بیماری های گواتر مهم می باشد. در بازار هم نمک های یددار وجود دارد که می توان آن را بجای نمک معمولی مصرف نموده و از خواص ید موجود در آن استفاده کرد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 24 مهر 1395 توسط