کالری تخم کدو

109959-300x199-pumpkinseeds1

تخم کدو در اکثر نقاط دنیا مخصوصا در کشورهای خاورمیانه به عنوان آجیل مصرف می گردد و متاسفانه به خاطر نگهداری و تغییر مزه آن را سرخ کرده و به آن نمک می زنند که به علت حرارت بالا در موقع بو دادن تخم کدو تغییراتی در ترکیبات پروتئین و روغن موجود در آن بوجود می آید که برای سلامتی مفید نخواهد بود. در ضمن نمک موجود در آن می تواند موجب افزایش فشار خون، مخصوصا در افرادی که به این عارضه دچار هستند شود.

تخم کدو هم مانند دیگر دانه های روغنی حاوی مقدار زیادی ویتامین E است که ویتامینی است آنتی اکسیدان و در ضمن باعث افزایش جذب سلینیوم موجود در مواد خوراکی مانند سبزیجات می شود. در این صورت اگر مقداری مغز تخم کدوی سرخ نشده را به سالد سبزی اضافه کنید موجب جذب بهتر و کامل تر سلینیوم موجود در سبزی شده و ضمنا خواص خودش را هم حفظ می کند. یک اونس تخم کدو یا حدود 150 عدد آن حاوی مواد غذایی زیر است:

کالری 453

پروتئین 7 گرم

مواد قندی 5 گرم

فیبر 1 گرم

آهن 2/4 میلی گرم و ده ها ماده غذایی دیگر

پژوهش های زیادی بر روی تخم کدو و رابطه آن با جلوگیری و درمان ورم پروستات که در نهایت به سرطان پروستات منجر می شود (در صورت درمان نشدن) به چاپ رسیده و نشانگر آن است که تخم کدو بهترین ماده غذایی برای پیشگیری این عارضه و بیماری است. مخصوصا  اگر مردها در کنار مصرف تخم کدو مقداری لازم و کافی لیکوپن که در گوجه فرنگی پخته و محصولات آن وجود دارد مصرف کنند. در بعضی از کشورهای دنیا پژوهشگران و پزشکان برای درمان ورم پروستات یا BPH از روغن تخم کدو استفاده می کنند که نتایج چشمگیری دارد. موضوع مهم تر اینکه تخم کدو حاوی مقدار قابل ملاحظه ای تریپتوفان است که در درمان عارضه نگرانی Depression استفاده می گردد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 21 مهر 1395 توسط