خواص کدوی بدنام شده به بی خاصیتی

three-pumpkins

کدوی تنبل و یا کدوی هالووین که در دنیا به ویژه در آمریکای شمالی سالی یک بار نظر مردم، کودکان و نوجوانان را به خود جلب می نماید و زینت بخش دکور هالووین می شود به غلط به بی خاصیتی معروف گردیده در حالی که حاوی مقدار زیادی از مواد غذایی ضروری و حیاتی است که می توان به آسانی به آن دست یافت و با قیمتی بسیار ناچیز آن را تهیه نمود.

کدو حاوی مقدار زیادی بتاکاروتن یا فرم اولین ویتامین A است که در داخل بدن تبدیل به ویتامین A می گردد. این ماده حیاتی آنتی اکسیدانی است که سلول های بدن و DNA موجود در آن را در برابر مواد سرطان زا و بیماری زا حفظ می کند. پژوهش های علمی زیادی در سراسر دنیا حاکی بر این هستند که این آنتی اکسیدان می تواند از بروز بسیاری از بیماری های مزمن مانند سرطان، بیماری های قلبی و غیره جلوگیری کند و یا پیشرفت بیماری را کند نماید.

یک فنجان کدوی پخته یا خام دارای 40 کالری، دو گرم پروتئین با کیفیت بالا، 12 گرم مواد قندی، سه گرم فیبر، 37 میلی گرم کلسیم، 4/1 میلی گرم آهن، 22 میلی گرم منیزیم، 564 میلی گرم پتاسیم (پتاسیم در کنترل و پایین آوردن فشار خون نقشی بسیار مهم دارد)، نیم میلی گرم سلینیوم، آنتی اکسیدان دیگری که در بهزیستی و سلامتی نقش مهم دارد حدود 12 میلی گرم ویتامین C، 21 میکروگرم فولات، 3 میلی گرم ویتامین E و بالاتر از همه حدود 2650 واحد بین المللی ویتامین A است که در کمتر غذای گیاهی می توان چنین مقداری را ملاحظه نمود. البته لیست ترکیبات مهم غذایی کدو طولانی است و ما در اینجا فقط به چند نوع از آنها که برای بدن ضروریست اشاره کردیم.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 21 مهر 1395 توسط