رابطه کمبود ید رژیم غذایی و ناهنجاری های مغز و اعصاب

iodine-deficiency1

یکی از عوارض مهم کمبود ید رژیم غذایی بیماری گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید می باشد که در اینجا درباره این بیماری و چگونگی نقش ید در سلامتی غده تیروئید بحث نمی کنیم.

یک گزارش جالب از یکی از شهرهای اروپای شرقی انتشار یافته که میلیون ها نفر از بچه ها به خاطر کمبود ید در خطر بروز ناهنجاری های مغزی مانند کم هوشی قرار دارند. موسسه یونیسف سازمان ملل تیم تحقیقاتی خود را در این منطقه مستقر ساخته و مشغول بررسی علمی همه جانبه ای در این مورد است تا بتواند از عواقب وخیم کمبود ید پیشگیری کند.

بررسی های علمی نشان می دهد که اگر خانمی در حین حاملگی، مخصوصا در سه ماه ول بارداری به اندازه کافی و لازم ید به مراه مواد غذایی دریافت نکند فرزند کم هوش به دنیا می آورد و وقتی که کودک متولد گردید دیگر نمی توان این ضایعه را جبران نمود و ناهنجاری شکل گرفته را برگشت داد. در حال حاضر در سراسر دنیا نمک یددار و با قیمت بسیار مناسب در دسترس مردم قرار دارد و مصرف آن به همه مخصوصا خانم ها توصیه می شود. چون ید نمک در موقع حرارت از دست می رود بهتر است در موقع پخت و پز آن استفاده نشود و فقط برای مصرف نمک سر سفره و روی میز و استفاده در غذاهای سرد از آن استفاده شود. در ضمن ید در غذاهایی مانند پوست ماهی آب شور به فراوانی وجود دارد. غذاهایی مانند کلم و شاه دانه و غیره در بدن باعث از بین رفتن و یا غیر قابل جذب شدن ید می شوند که در خوردن آنها نباید زیاده روی کرد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 21 مهر 1395 توسط