حساسیت به پروتئین غلات (بیماری سلیاک)

bag-of-wheat-grain

حدود 3 میلیون نفر در آمریکا به پروتئین غلات (گلوتن) حساسیت دارند:بعضی از افراد پس از مصرف غلات مانند جو و گندم به خاطر پروتئین مخصوصی به نام گلوتن به عوارضی ماند خستگی شدید، درد شکم، ناراحتی های دستگاه هاضمه و غیره دچار می شوند و اکثرا تشخیص آن هم به دلایل مختلف به تعویق افتاده و به موقع انجام نمی گیرد و در درازمدت باعث کمبود ویتامین و املاح در بدن شده و عوارضی ماند پوکی استخوان یا استئوپوروز و ناهنجاری های دیگر بوجود می آورد.

در آمریکا یک نفر از هر 150 نفر یا به عبارت دیگر حدود 3 میلیون نفر به این عارضه حساسیت به گلوتن یا بیماری سلیاک دچار هستند. این بیماری یا عارضه در همه سطوح جامعه از زن و مرد، پیر و جوان دیده می شود و بوسیله آزمایش خون یا بیوپسی روده کوچک تشخیص داده می شود ولی از نظر بالینی با بیماری های دیگر روده اشتباه می شود. به همین دلیل است که خیلی دیر تشخیص داده می شود و بیماری بدین وسیله حرکت خود را طی می کند. هنوز علت یا علل اصلی بیماری سلیاک معلوم نیست ولی پژوهشگران عقیده دارند که این بیماری ریشه ژنتیکی داشته و با سستم ایمنی بدن رابطه مستقیم دارد.

روی هم رفته افرادی که در برابر پروتئین غلات حساسیت دارند نباید از محصولات گندم و جو و غیره که حاوی مقدار قابل توجهی پروتئین گلوتن هستند استفاده کنند و در ضمن باید در انتخاب غذا نهایت دقت را بکنند که در آن پروتئین غلات وجود نداشته باشد.

بیماران مبتلا به بیماری سلیاک همیشه خسته هستند و حتی پس از شنیدن ساعت استراحت و خوابیدن انرژی آن را ندارند که به زندگی طبیعی خود ادامه دهند پس اگر بی مورد خسته هستید و پس از خوردن نان و محصولات جو و گندم به دل درد و ناراحتی های دستگاه گوارش دچار می شوید با پزشک معالج خود درباره امکان مبتلا بودن به بیماری سلیاک یا حساسیت در برابر پروتئین غلات صحبت کنید و از ایشان بخواهید آزمایشات مخصوص تشخیص بیماری سلیاک را برای شما تدارک ببیند چون همان طوری که اشاره شد علایم این بیماری با بسیاری از بیماری های دیگر روده اشتباه گرفته می شود و درمان آن به تاخیر می افتد و مشکلاتی را بوجود می آورد که گاهی حل آنها ساده نخواهد بود.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 17 مهر 1395 توسط