آیا شما هم شنیده اید که ماهی غذای مغز است

fn_fish-grilling-primer-opener_s4x3-jpg-rend-sni18col

افرادی که فقط یک بار در هفته ماهی می خورند 13 درصد کمتر به سکته مغزی دچار می شوند.پژوهشگران دانشگاه شیکاگو گزارش می دهند که مصرف یک تا سه بار ماهی در ماه می تواند از بروز سکته مغزی تا حدود 13 درصد جلوگیری کند. در این بررسی بزرگ حدود 200 هزار نفر شرکت داشته اند. در این گزارش تاکید شده است که این یافته را نباید به این صورت تعبیر کرد که روغن ماهی هم می تواند همین خاصیت را داشته باشد زیرا عمل ماهی در پیشگیری سکته مغزی ممکن است به عوامل دیگری مربوط باشد و تنها روغن ماهی نمی تواند تا این حد در پیشگیری سکته مغزی موثر باشد.

ماهی های رودخانه های اطراف شهرهای بزرگ بخاطر آلوده بودن آب ها به مواد شیمیایی مخصوصا جیوه قابل مصرف نیستند. ماهی های اقیانوس ها و رودخانه های دور از شهر از این نظر بهتر هستند. به هر صورت در مصرف ماهی هم نباید زیاده روی کرد و باید همیشه اعتدال را در نظر داشت و از زندگی لذت برد.

نوزادانی که ویتامین های مصنوعی دریافت می کنند بیشتر در معرض عارضه آسم و آلرژی غذایی قرار دارند:

مطالعه ای که بر روی بیشتر از 8 هزار نوزاد و نحوه تغذیه آنها بوجود آمده نشان می دهد که مصرف ویتامین های مصنوعی به همراه غذا در سنین خیلی پایین موجب افزایش بروز آسم و آلرژی غذایی در کودکان می شود. این مطالعه که در مرکز پزشکی کودکان در واشنگتن انجام گرفته نشان می دهد که متاسفانه 50 درصد کودکان در سال های اول زندگی شاید بدون هیچ دلیلی و گاهی بدون مشورت پزشک و یا متخصص تغذیه مجبورند به همراه رژیم غذایی روزانه یا شیر مادر و شیرهای دیگر مقداری ویتامین مصنوعی دریافت کنند و تقریبا درصد بالایی از این نوزادان در حقیقت نیازی به ویتامین اضافی ندارند زیرا غذاهای از پیش تهیه شده نوزادان حاوی مقدار لازم و کافی انواع ویتامین ها و املاح هستند. هنوز علت یا علل بروز غیر طبیعی آسم و آلرژی در کودکانی که ویتامین مصنوعی می خورند معلوم نیست ولی آنچه که مسلم است خوردن بی رویه املاح و ویتامین ها مخصوصا ویتامین های محلول در چربی می تواند عوارض و ناهنجاری های غیر قابل جبرانی را در شخص بوجود آورد و به همین منظور هرگز نباید بدون مشورت پزشک و یا متخصص تغذیه در خوردن املاح و ویتامین ها اقدام شود و یا به دیگران توصیه گردد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 16 مهر 1395 توسط