با چند ترفند از فشار خون بالا پیشگیری کنید

doctor-checking-blood-pressure

1) به وضوح دیده شده است افرادی که به عارضه فشار خون بالا دچار هستند و چاق هم هستند با کم کردن وزن می توانند فشار خون بالا را تقلیل داده و در سلامتی قلب و عروق نقش مهم بازی کنند. با ورزش مرتب و رژیم غذایی متعادل و موازنه شده می توان وزن اضافی را بتدریج کم کرد و به موازات فشار خون بالا را پایین آورد.

2) سیگار یکی از عوامل فشار خون بالاست و در ضمن در بروز بیماری های قلب و عروق هم نقش انکار ناپذیری دارد. پس اگر به عارضه فشار خون بالا دچار هستید و یا نمی خواهید به این عارضه دچار شده و باعث صدمه قلب خود شوید سیگار نکشید.

3) از مصرف نمک زیاد بپرهیزید و سعی کنید غذاهای از پیش تهیه شده را (کالباس و سوسیس و غیره) که حاوی مقدار زیادی نمک است از رژیم غذایی روزانه خود حذف کنید. اگر به مزه شور غذا عادت دارید می توانید با استفاده از ادویه جات و چاشنی ها و ترشی های خانگی مانند آب لیمو و سرکه و سیر و غیره بتدریج مزه غذا را تغییر دهید و از شور خوری بپرهیزید.

4) دوری از فشار روحی و عصبانیت و دلهره و نگرانی موجب کاهش فشار خون بالا می شود. آرامش در موقع صرف غذا و در محیط کار و زندگی به طور چشمگیری از فشار خون بالا کم می کند. استراحت کامل (خوابیدن حدود 8 ساعت در شبانه روز) و دوری کامل از فشارهای روحی موجب سلامتی و بهزیستی کامل مخصوصا قلب و عروق می شود.

5) مشروبات الکلی دشمن مغز و اعصاب و کبد و بسیاری از اعضای بدن است. بر عکس آنهایی که عقیده دارند مصرف مشروبات الکلی باعث سلامتی قلب و عروق می شود چنین نبوده بلکه فشار خون را افزایش می دهد و موجب تسریع حرکت خون در عروق می گردد. در این صورت افرادی که به فشار خون بالا دچار هستند با مصرف مشروبات الکلی به قلب و عروق خود صدمه می زنند.

شراب حاوی مقداری فلاوونوئید است و به همین جهت کارخانه های مشروب سازی درباره نقش شراب در سلامتی صحبت می کنند در حالی که چای معمولی، انواع میوه های پر رنگ، مخصوصا انگور سیاه و قرمز حاوی مقداری بسیار زیادی فلاوونوئی هستند که برعکس الکل به مغز و دیگر اعضای بدن صدمه ای وارد نمی کنند و در ضمن در پیشگیری بسیاری از بیماری های مزمن مخصوصا فشار خون بالا موثر می باشند.

اینجا باید اضافه شود که مصرف زیاد قهوه می تواند باعث ازدیاد فشار خون شود.

6) گوشت های قرمز و زرده تخم مرغ، پوست مرغ و چربی های حیوانی مانند کره باعث بالا رفتن فشار خون می شوند. در عوض ماهی، سبزی و میوه، دانه های روغنی مانند بادام زمینی، بادام و گردو و همچنین سویا دوست قلب بوده و در کنترل فشار خون نقشی مهم دارند. البته دانه های روغنی به علت داشتن چربی زیاد چاق کننده هستند. به همین جهت در مصرف آنها نباید زیاده روی کرد.

7) از مصرف غذاهای سنگین و سرخ شده و روغن های حیوانی و همچنین مصرف مارگارین دوری نید و روغن زیتون تازه را جانشین روغن های دیگر کنید.

8) و بالاخره در مصرف انواع مواد غذایی حد اعتدال را در نظر بگیرید و حتی در خوردن حیاتی ترین مواد غذایی زیاده روی نکنید. اگر نیاز به رژیم غذایی مخصوص ندارید به آن مبادرت نکنید. بدن انسان نیاز به مواد غذایی مختلف دارد و نباید به کلی از خوردن بعضی از غذاها و بدون دلیل قانع کننده ای دوری کرد.

مصرف بی رویه قند و شیرینی صدمه غیر قابل جبران به بدن می زند و در ضمن خوردن قندهای مصنوعی به غیر از موارد ضروری و لازم به هیچ عنوان توصیه نمی شود چون نه در وزن کم کردن نقشی دارد و نه در سلامتی بدن.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 16 مهر 1395 توسط