عارضه Hyperhidrosis یا زیاد عرق کردن

palmar__herbert

درصدی از مردم به عارضه فعالیت بیش از حد غدد عرق، مخصوصا کف دست و صورت و پیشانی، زیر بغل و پا دچار هستند. این افراد از نظر اجتماعی و روابط دوستانه با دیگران همیشه دچار مشکلاتی هستند چون کف دستشان همیشه خیس بوده و عرق از سر و رویشان جاریست و این موضوع در تابستان و زمستان با شدتی غیر قابل تصور ادامه دارد. این افراد مجبورند روزی چند بار لباسشان را عوض کنند و چند بار در روز حمام کنند.

 

اصولا در هر یک سانتیمتر مربع از پوست کف دست انسان حدود 700 غده عرق وجود دارد و این غدد در افرادی که به عارضه Hyperhidrosis دچار هستند بطور غیر طبیعی عروق تراوش می کند و کف دست آنها همیشه خیس است. این افراد از دست دادن با دیگران شدیدا دوری می کنند و در موقع کار کردن محیط و اطراف خود را خیس می بینند و به همین جهت بتدریج گوشه گیر شده و کمتر در اجتماع ظاهر می شوند. در این افراد عرق کردن در موقع اضطراب و دلهره، احساساتی شدن، ورزش و خوردن غذاهای تند افزایش می یابد و در ضمن گروهی از آنها بخاطر مصرف بعضی از داروهای شیمیایی، داشتن ناهنجاری های تنفسی و قلبی و غده تیروئید و بیماری پارکینسون ممکن است شدیدا عرق کنند که توجه به آنها و مشورت با پزشک معالج ممکن است تغییراتی در شدت عرق کردن بوجود آورد.

افراد مبتلا به عارضه Hyperhidrosis باید از خوردن غذای گرم، چای و قهوه، مشروبات الکلی و همچنین غذاهای تند دوری کنند چون مزید بر علت شده و عرق کردن را شدت می دهند. اصولا این افراد در موقع خواب کمتر عرق می کنند و این تنها زمانی از شبانه روز است که تقریبا از ناهنجاری های عرق کردن دور هستند.

داروهایی وجود دارند که از شدت عرق کردن می کاهد که باید زیر نظر پزشک تهیه و مصرف شود. در ضمن استفاده از Antiperspirant یا بوگیرهای مخصوص نیز می توانند از عوارض عرق کردن مانند بوی بد بدن جلوگیری کنند. در بعضی از موارد جراحی های موضعی، ماند کف دست و زیر بغل نیز توصیه می شود که اعصاب غدد عرق زیر پوست را بر می دارند که کمکی در تخفیف عرق کردن می کند ولی عارضه را درمان نمی کند. روش جدیدی که در بعضی از کلینیک ها تجربه می شود برق زدن کف دست و پا است که موقتا می تواند فعالیت غدد عرق را کاهش دهد. البته ا ین عمل فقط باید توسط متخصص انجام شود.

ارسال شده در 15 مهر 1395 توسط