فشار خون بالا و روش های پیشگیری و درمان آن

doctor-checking-blood-pressure

وقتی که فشار خون از حد طبیعی تجاوز کرد و در این وضعیت ثابت ماند و تحت تاثیر ساعات روز، حالات روحی و فعالیت های بدنی تغییر نکرد فرد دچار فشار خون بالا است.

فشار خون در افراد بالغ در حدود 120 روی 80 میلیمتر جیوه است که 120 نشانه فشار سیستولیک و 80 نشان دهنده فشار دیاستولیک ماهیچه های قلب است. در بیشتر موارد علت یا علل ایجاد این عارضه ناشناخته ا ست ولی عواملی در بروز شدت آن شناخته شده اند که یکی از آنها سن است. معمولا عارضه فشار خون در افراد سیاه پوست، چاق، سالمندان، افرادی که مشروبات الکلی مصرف می کنند خانم هایی که به مصرف قرص های ضد بارداری عادت دارند و افراد مبتلا به بیماری های قند و کلیه و نقرس بیشتر دیده می شود. در ضمن بعضی از داروها هم می توانند فشار خون را بالا برده و مزید بر علت شوند.

فشار خون ریشه  ارثی و فامیلی هم دارد و در بین اعضای خانواده ای که سابقه فشار خون دارند بیشتر از حد معمول دیده می شود.

فشار خون بالا معمولا علایمی ندارد و شخص ممکن است هیچگونه ناراحتی را حس نکند و به همین دلیل این بیماری یا عارضه را قاتل بی سر و صدا نام گذاشته اند. اگر عارضه فشار خون بالا دیر تشخیص داده شود و یا در درمان و کنترل آن کوتاهی به عمل آید در نهایت موجب بروز ناراحتی های زیادی مخصوصا سکته قلبی و مغزی خواهد شد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 14 مهر 1395 توسط