خطرات پخش و استفاده شیر انسان

colostrum_vs_breastmilk

مدتی است شیر انسان از طریق اینترنت و یا افراد خرید و فروش می شود که برای تغذیه کودکان و یا مصارف دیگر بازاری در بین شیرهای موجود بدست آورده. وزارت بهداری کانادا نگرانی خود را از مصرف شیر انسان ابراز نموده و توصیه می کند که مصر شیر انسان بدون توجه به سابقه بیماری های شخص شیر دهنده و ماهیت کمپانی های اینترنتی که در خرید و فروش شیر انسان دست دارند کار درستی نبوده و ممکن است خطرات بزرگی را در پی داشته باشد.

 

این گونه شیرها ممکن است به ویروس های مهلکی مانند ویروس ایدز و یا بعضی از باکتری های خطرناک آلوده باشد. در ضمن شیر انسان ممکن است به داروهای مختلف و مواد شیمیایی آلوده باشد که از طریق تغذیه و راه های دیگر به بدن می رسند. عدم توجه به بهداشت در موقع دوشیدن شیر و نگهداری و حمل آن نیز می تواند سبب آلودگی و بروز عفونت هایی در شیر شده و در نهایت سبب مسمومیت غذایی گردد.

بعضی از مادران که نمی توانند از شیر خود کودک را تغذیه کنند دانسته و ندانسته به خرید شیر انسان مبادرت می کنند. جالب اینکه طبق گزارشات موجود عده ای از افراد بالغ نیز به هر دلیلی علاقمندند از شیر انسان استفاده کنند و این خود موجب گرمی بیشتر بازار شیر انسان شده است.

وزارت بهداری کانادا شدیدا توصیه می کند که اگر علامند مصرف شیر انسان هستید حتما با متخصصان و دست اندرکاران بهداشت و بهزیستی مشورت کنید و از طریق اینترنت و بازار سیاه اقدام به خرید و مصرف شیر انسان نکنید چون اولا معلوم نیست که شیر خریداری شده شیر انسان است و ثانیا امکان آلوده بودن آن به عوامل عفونت زای خطرناک و مواد شیمیایی خیلی زیاد خواهد بود. این عوامل ممکن است مشکلاتی را برای نوزراد و یا افراد بالغ بوجود آورد که گاهی ممکن است خطرناک باشد

ارسال شده در 14 مهر 1395 توسط