حشره کش امکان بروز بیماری پارکینسون را افزایش میدهد

hands

پژوهشگران در آمریکا دریافتند که مصرف حشره کش ها در مزارع و منازل و مصرف اتفاقی این دسته از سموم شیمیایی به همراه مواد خوراکی و یا استنشاق آن امکان بروز بیماری مزاحم و خسته کننده پارکینسون را افزایش می دهند. این دسته از محققین اشاره نموده اند که اثر حشره کش ها بر روی مردان قوی تر از زنان است و این شاید به علت بعضی دیگر از علل ناشناخته بیماری ا ست که در روش زندگی مردان بیشتر از زنان وجود دارد.

در ضمن محیط زیست و کار مردان و ساختار ژنتیکی آنها هم ممکن است به این عمل کمک کند. در خانم ها شاید هورمون های زنانه مانند استروژن از شدت عمل سموم حشره کش در بدن بکاهند و نگذارند این بیماری به سرانجام رسد.

در این بررسی جالب تعداد 149 نفر بیمار مبتلا به پارکینسون و 129 نفر از افراد سالم همسن بیماران مورد مطالعه قرار گرفته اند و روش زندگی، تغذیه، سابقه شغلی و بیماری های فامیلی و غیره آنها با هم مقایسه شده است. این بررسی با مواد شیمیایی حشره کش ها سر و کار داشتند و به علت طبیعت شغلی یا در مزارع و منزل از آنها استفاده کرده اند. بار دیگر علم پزشکی گوشه تاریک دنیای این بیماری را بررسی و روشن می سازد و به آگاهی پژوهشگران می افزاید تا با جمع بندی علمی روزی بتوانند از بروز آن جلوگیری کرده و یا در درمان به موقع آن اقدام نمایند.

ارسال شده در 13 مهر 1395 توسط