مراقبت از کبد در برابر عوارض الکل با قهوه

476658698_xs

یکی از عوارض مهم نوشیدن الکل، سیروز کبدی (سفت و چوبی شدن کبد) است که متاسفانه خطرناک بوده و مشکلات پیچیده ای را بوجود می آورد. البته دسته ای از ویروس ها هم قادرند سیروز کبدی را بوجود آورند ولی سیروز کبدی به علت مصرف الکل فراوان تر است. یکی از مراکز تحقیقات پزشکی کالیفرنیا طی بررسی علمی ثابت نموده که نوشیدن قهوه از شدت بروز بیماری های کبدی در افراد معتاد به الکل می کاهد و تا حدودی سبب سلامتی کبد می گردد.

 

به عبارت دیگر افرادی که روزی یک فنجان قهوه مصرف می کنند 22 درصد کمتر به بیماری سیروز کبدی دچار می شوند. این خبر دلیل بر این نیست که نوشیدن الکل با مصرف قهوه خطراتی را بوجود نمی آورد در حالی که الکل علاوه بر بروزبیماری های کبدی امکان جذب مواد سرطانزا را در بدن بالا برده و سبب بروز چند نوع سرطان در بدن می شود. علاوه بر این الکل می تواند بر روی سلول های مغز و اعصاب اثر سوء گذاشته و بیماری های غیر قابل علاج دیگری را موجب شود.

در این بررسی جالب تعداد 125 هزار نفر از افراد سالم که به مدت 10 سال به طول انجامیده مطالعه شده اند و اطلاعات مربوط به تغذیه، مصرف الکل و قهوه و روش های زندگی آنها جمع آوری گردیده. از این عده تعداد 330 نفر به بیماری سیروز کبدی دچار شده اند که 200 نفرشان به نوشیدن الکل اعتیاد داشته اند. با مقایسه این آمار پژوهشگران نتیجه گرفته اند که نوشیدن قهوه در افرادی که الکل نیز مصرف می کنند می تواند از بروز سیروز کبدی جلوگیری نموده و یا حرکت بیماری را کندتر کند. این پژوهشگران عقیده دارند که اثر قهوه در این مورد بخصوص بخاطر کافئین موجود در آن نیست بلکه بعضی از آنتی اکسیدان های قوی و طبیعی قهوه است که کبد را در برابر الکل حفظ می کند.

ارسال شده در 13 مهر 1395 توسط