گوشه گیری در دوران پیری سبب ازدیاد فشار خون می شود

loneliness

چاقی و نداشتن فعالیت های جسمی و مصرف غذاهای شور عوامل شناخته شده ازدیاد فشار خون هستند. تنهایی در سنین بالا عامل جدید دیگریست که به لیست عوامل بروز فشار خون بالا اضافه گردیده. فشار خون بالا در نهایت می تواند بیماری های قلبی را بوجود آورده و خطرناک شود.

در یک بررسی علمی بر روی 229 نفر معلوم گردیده که تنها بودن در سنین بالا می تواند فشار خون را افزایش داده و اگر درمان نشود به همراه عوامل دیگر باعث تقلیل کیفیت زندگی و حتی مرگ های زودرس می شود. علل  اصلی ازدیاد فشار خون در افرادی که تنها زندگی می کنند عبارتند از ناراحتی های روانی به علت از دست دادن خانواده، همسر و زندگی مشترک گذشته، بی توجهی به تغذیه، بهداشت، استراحت و غیره.

استرس عاملی است که باعث برهم زدن نظم سیستم دفاعی بدن و چگونگی ترشح و فعالیت هورمون ها و آنزیم ها در بدن می شود. به وضوح ثابت گردیده که استرس و نگرانی یکی از علل مهم ازدیاد فشار خون می باشد. پژوهشگران این بررسی علمی توصیه می کنند که افراد مسن را نباید تنها گذاشت. این دسته از مردم باید به هر صورتی از گوشه گیری و انزوا درآمده و بیشتر اوقات را با دیگران بگذرانند. البته افرادی هم وجود دارند که به علت بیماری های مزمن و مشکلات مربوط به آن مخصوصا عدم توانایی در راه رفتن و از منزل خارج شدن نمی توانند از تنهایی در آمده و اوقاتی را با دیگران بگذرانند. برای این دسته از افراد که درصد بالایی از جمعیت دنیا مخصوصا کشورهای صنعتی را تشکیل می دهند و در ضمن به علت آداب و رسوم مخصوص و زندگی ماشینی اعضا خانواده کمتر از همدیگر خبر دارند و روابط سال های جوانی در آنها وجود ندارد بهترین محیط زندگی در دوران پیری همان خانه سالمندان است که تنها نخواهند بود و در ضمن از آنها نگهداری به عمل خواهد آمد.

ارسال شده در 13 مهر 1395 توسط