روی یا Zinc ماده معدنی ضروری بدن

zincbenefitsarticlememe

روی ماده ضروری است که تقریبا در همه سلول های بدن وجود دارد و در فعل و انفعالات حدود یکصد نوع آنزیم نقشی مهم بازی می کند که مهم ترین آن دخالت در اعمال متابولیسم بدن است. روی در رشد طبیعی بدن، تکامل دستگاه تناسلی، التیام جراحات بدن و کمک در درمان بیماری های عفونی، برقراری احساس بویایی و چشایی، فعالیت سیستم ایمنی، ساختمان RNA , DNA یا پایه و اساس ژن ها در بدن، برقراری اشتها و همچنین پیشگیری در خستگی و بی حالی دخالت داشته و به نوبه خود می تواند نقشی انکارناپذیر در سلامتی و بهزیستی بدن داشته باشد.

 

منابع اصلی روی:

صدف های دریایی بالاترین رقم روی را نسبت به همه نوع مواد خوراکی دارا می باشند. در ضمن گوشت قرمز و گوشت مرغ رقم بالایی از روی مورد نیاز رژیم روزانه مردم آمریکای شمالی را تامین می کند. بیشتر غذاهای دریایی، حبوبات و دانه های روغنی، لبنیات، مخصوصا ماست، تخم مرغ و سمنو حاوی مقدار قابل توجهی روی هستند. سبوب غلات مانند گندم و جو و برنج به علت داشتن مقدار زیادی Phytates در جذب روی در روده اختلال بوجود می آورند و در درازمدت موجب کمبود این ماده حیاتی در بدن می شوند.

مقدار مورد لزوم روی در خانم ها 9 میلی گرم و در  مردان 12 میلی گرم در روز است. در کودکان این رقم بین 3 تا 5 میلی گرم در روز توصیه شده است.

افرادی که به مصرف الکل اعتیاد دارند و یا به گیاه خوری و خام خوری عادت دارند به مقدار بیشتری روی نیاز دارند چون در جذب روی مواد خوراکی این دسته از افراد اختلالی رخ داده و یا روی به مقدار کافی در سبزیجات و میوه جات وجود ندارد که نیاز روزانه شخص را تامین نماید.

کمبود روی در زنان حامله موجب بروز وقفه در رشد جنین می شود. شیر مادر نمی تواند نیاز روی بدن کودکان بیش از 7 ماهه را تامین نماید. به همین دلیل در رژیم غذایی مادر و کودک باید غذاهایی را منظور نمود که حاوی مقدار قابل توجهی روی است تا نیاز مورد بحث برآورده شود و عوارضی بوجود نیاید.

ضرر و زیان مصر زیاد روی:

فقط پزشک و متخصص تغذیه می تواند به شخصی روی اضافی و مصنوعی توصیه کند زیرا مصرف بی بند و بار روی دردسرهای غیر قابل جبرانی را بوجود می آورد که عبارتند از اسهال، استفراغ، صدمه به ماهیچه های قلب، نارسایی کلیوی و خونریزی و غیره. در بسیاری موارد دیده شده که خوردن قرص یا شربت آهن که به هر دلیل توسط پزشک معالج توصیه شده سبب اختلالات جذب روی در بدن می شود. در این صورت در موقع مراجعه به پزشک باید به این نکته مهم توجه شود و اگر پزشک دیگری داروهایی تجویز نموده حتما باید با پزشک جدید در میان گذاشته شود تا عکس العمل های بعضی از مواد غذایی در بدن مشکلاتی را بوجود نیاورد.

ارسال شده در 13 مهر 1395 توسط