فولات، نوعی ویتامین B در بهزیستی قلب

vitamin-b12-stamps-35671727

فولات در بسیاری از غذاها مانند سبزیجات و حبوبات و میوه جات مخصوصا هندوانه به فراوانی وجود دارد و در بهزیستی و سلامتی اعضای بدن مخصوصا قلب و عروق نقش مهم دارد. تا به حال معلوم نبود که فولات چطور و چگونه در بدن عمل می کند و از بروز سکته های قلبی و مغزی جلوگیری می کند تا اینکه اخیرا پژوهشگران بیمارستان کودکان دانشگاه مک گیل در مونترال به این رموز پی برده و معلوم کرده اند که چطور این ویتامین می تواند در بدن با تقلیل نوعی امینو اسید به نام Homocysteine از بروز عوارض مورد بحث جلوگیری کند.

به عبارت دیگر افرادی که در رژیم غذایی روزانه آنها مقدار لازم و کافی فولات وجود ندارد بیشتر از دیگران در معرض بروز سکته های مغزی و قلبی قرار دارند.

در این بررسی جالب که بر روی موش های آزمایشگاهی به عمل آمده و بر روی انسان به ثبوت رسیده معلوم شده که کمبود فولات در بدن باعث پایین آمدن Homocysteine می گردد که نشانه امکان بروز سکته قلبی و مغزی است. با این شرح کوتاه می توان نتیجه گرفت که این ویتامین نقش مهمی در بهزیستی و سلامتی قلب و عروق داشته و کمبود درازمدت آن مشکلات غیر قابل جبرانی را بوجود می آورد. کمبود فولات در رژیم غذایی خانم های حامله سبب بروز اختلالاتی در تکامل مغز و اعصاب جنین شده و نوزاد ممکن است از نظر روانی دچار عقب افتادگی هایی شود.

ارسال شده در 13 مهر 1395 توسط