فکر کردن در حالت های مختلف

article08212

بیایید ایستاده فکر کنیم!! هر شخصی در حالتی خاص به فکر فرو می رود.تحقیقات پروفسور بندن نشان می دهد که میز و نیمکت های ایستاده، تاثیر زیادی نیز بر کاهش چاقی و اضافه وزن در کودکان دارند.ادامه …

در حالت ایستاده بهتر فکر می کنیم

تحقیقی که در مجله بین المللی توسعه بهداشت و آموزش1 توسط مرکز علمی آموزشی بهداشت تگزاس در امریکا منتشر شده است نشان می دهد استفاده از میز و نیمکت های ایستادهکمک زیادی به فعالیت دانش آموز در کلاس درس و همین طور پیشرفت تحصیلی آنها می کند. دکتر مارک بندن3 استادیار دانشگاه تگزاس و از دست اندکاران این تحقیق در این باره توضیح می دهد که استفاده از میز و نیمکت هایی که قابلیت نوشتن و کار را به صورت ایستاده برای دانش آموزان فراهم می کنند، به طور چشمگیری موثرتر از نیمکت های سنتی (نشسته) هستند.
تحقیقات پروفسور بندن نشان می دهد که میز و نیمکت های ایستاده، تاثیر زیادی نیز بر کاهش چاقی و اضافه وزن در کودکان دارند به طوریکه استفاده از این میز و نیمکت های ایستاده حدود 15% بیش از حالت معمولی (صندلی های نشسته) موجب سوخت کالری می شوند و در دراز مدت وزن را کنترل می کنند. این تفاوت در میزان مصرف کالری در بدن کودکان چاق حتی بیشتر و به میزان 25% بیش از استفاده از صندلی های سنتی و نشسته است. میز و نیمکت های ایستاده نه تنها در کنترل وزن دانش آموزان موثر هستند بلکه تا حد زیادی از فشار بر ستون فقرات کودکان نیز که در صورت نشسته بر آنها وارد می شود می کاهد و به طور کلی گزینه مناسب تر و سالم تری برای استفاده طولانی مدت است.
اما پژوهش جدیدی که پروفسور بندن منتشر نموده است از این هم فراتر رفته و بر نقش میزو نیمکت های ایستاده بر فعالیت کلاسی و توانایی فکر کردن و یادگیری دانش آموزان متمرکز شده است. نتایج پژوهش بر 300 نفر از دانش آمزوان کلاس سوم و چهارم ابتدایی، نشان می دهد که استفاده از میز و نیمکت های ایستاده، حدود 12% میزان درگیری دانش آموزان را در فعالیت های آموزشی افزایش می دهد و خستگی و کلافگی را در آن ها کمتر می کند. تمام این موارد روی هم منجر به افزایش بیش از 7 دقیقه به زمان مفید آموزش در کلاس درس می شود  که می تواند راندمان کار آموزشی را بسیار بالاتر از حالت موجود ببرد. زیرا در حالت نشسته، دانش آموزان به علت وارد شدن فشار بر ستون مهره ها و عدم امکان تحرک، زودتر دچار خستگی و کلافگی شده و با کوچکترین حرکت فرد بغل دستی خود دچار حواسپرتی می شوند. اما تحقیقات نشان می دهد زمانی که از صندلی های ایستاده استفاده می شود، دانش آموزان امکان حرکت آزادانه تری را نسبت به حالت نشسته پیدا می کنند که می تواند تمرکز آنها را بر فعالیت های آموزشی درس افزایش داده و در کل میزان یادگیری آنها را بالاتر ببرد.
دکتر بندن در این باره می گوید با استفاده از میز و نیمکت ها ایستاده با یک تیر دو نشان می زنیم اول مشکل چاقی و اضافه وزن کودکان را کنترل می کنیم و دوم، فعالیت آموزشی و موفقیت تحصیلی آنها را در کلاس های درس افزایش می دهیم زیرا که ثابت شده است ما در حالت ایستاده بهتر فکر می کنیم.

ارسال شده در 12 مهر 1395 توسط