مسمومیت ها و تداخلات دارویی در سالمندان

unnamed

افراد سالمند بیشتر از دیگران در معرض آسیب های داروهای مصرفی هستند آن ها نباید به صورت خودسرانه دارو مصرف کنند چون باعث ابتلای آن ها به مسمومیت دارویی خواهد شد همجنین تضعیف اعضای بدن آن ها را به همراه خواهد داشت تداخلات دارویی در این سنین به وفور دیده می شود بهتر است با مشورت پزشک از بروز مشکلات اینچنینی پیشگیری کنند.

مدیرنظارت برفرآورده‌ای طبیعی،‌ سنتی و مکمل‌های دانشگاه علوم پزشکی گفت: عوارض دارویی در گروه سالمندان را به مراتب بیشتر از دیگران بیان کرد.

 دکتر دارا دستان در توصیه دارویی به سالمندان اظهار داشت: مصرف خودسرانه داروهای گیاهی و گیاهان دارویی در سالمندان موجب تداخل آنها با دیگر داروهای مصرفی و بروز مشکل در روند درمان می‌شود.

وی افزود: تغییر دارو، دوز و فواصل مصرف آن بدون مشورت پزشک در سالمندان باعث تجمع داروها در بدن و بروز مسمومیت دارویی و یا ناکارآمد بودن دارو می‌شود.

دستان اظهار کرد: سالمندان به علت مصرف تعداد زیادی از داروها به طور همزمان و خطر بروز تداخلات دارویی هنگام مراجعه به پزشک باید لیست داروهای مصرفی را به همراه داشته باشند، تا به پزشک معالج در تجویز دارو کمک شود.

مدیرنظارت برفرآورده‌ای طبیعی،‌ سنتی و مکمل‌های دانشگاه علوم پزشکی همدان خاطرنشان کرد: در سالمندان به علت تضعیف اعضایی از بدن که مسئولیت دفع سموم بدن را دارند (کبد و کلیه)، عوارض دارویی در این گروه سنی به مراتب بیشتر از دیگران است.

انتهای پیام/

ارسال شده در 12 مهر 1395 توسط