افزایش روز افزون خطرناک دمای زمین

13940623134111396082244

دمای زمین روز به روز در حال افزایش است و در صورت عدم کنترل تا بیست سال آینده4 -6 درجه افزایش پیدا خواهد کرد گازهای گلخانه ای مهمترین تاثیر را بر دمای هوا میگذارند تخریب محیط زیست و آلودگی بیشتر هوا باید کنترل و مهار شوند چون تاثیرات منفی بر کره زمین و تغییرات دمای آن خواهند گذاشت . ده‌ها پیشنهاد توسط مدیران ارشد کشور را در این زمینه در ادامه مطلب آورده ایم.

دبیر دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار در سیستمهای مهندسی انرژی، آب و محیط زیست با اشاره به اینکه ایران در زمینه تولید گازهای گلخانه‌ای رتبه هفتم جهان را دارد، گفت: در صورت تداوم این وضعیت، تا سال ۲۰۴۰ شاهد افزایش ۴ تا ۶ درجه‌ای دمای زمین خواهیم بود.

 سید مصطفی حسینعلی‌پور در نخستین جلسه کمیته راهبردی کنفرانس توسعه پایدار در سیستمهای مهندسی انرژی، آب و محیط زیست نقش دانشگاه‌های صنعتی و به خصوص دانشگاه علم و صنعت ایران را برای تحقق توسعه پایدار بسیار مهم ارزیابی کرد و توجه به این مسأله را ضامن سلامت نسل امروز و آینده دانست.

وی با اشاره به برگزاری نخستین دوره کنفرانس توسعه پایدار در سال گذشته در دانشگاه علم و صنعت ایران و شکل‌گیری دفتر توسعه پایدار به عنوان ثمره آن خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این جلسه، راه‌اندازی اتاق فکر برای ارتقای شاخصهای توسعه پایدار است.

حسینعلی‌پور گسترش خشکسالی، وقوع مکرر طوفان شن و پدیده گرد و غبار در ایران و رتبه هفتم ایران در جهان در زمینه تولید گازهای گلخانه‌ای را بسیار نگران‌کننده دانست و تصریح کرد: در صورت تداوم این وضعیت در جهان تا سال 2040 شاهد افزایش 4 تا 6 درجه‌ای دمای زمین خواهیم بود که شرایط بسیار اسف‌باری را در جهان ایجاد می‌کند؛ حتی در صورت مهار مشکلات موجود دمای زمین باز هم دو درجه گرم‌تر می‌شود که این امر هم محیط زیست انسان‌ها را به خطر می‌اندازد.

وی هدف توسعه پایدار را تعریف سازوکارهای زندگی به گونه‌ای دانست که منابع طبیعی به سرعت جایگزین شوند اما هشدار داد که بازسازی بیولوژیک جهان شش ماه از روند طبیعی عقب‌تر است و زمین فرصت بازسازی تخریبهای ناشی از عملکرد انسانها را ندارد.

حسینعلی‌پور توسعه پایدار را بدون کاهش فقر، ارتقای آموزش، حاکم شدن تساوی جنسیتی، ایجاد شهرهای توسعه‌یافته، مهار آبهای سطحی، توجه همزمان و کلان به سه مقوله محیط‌ زیست، جامعه و اقتصاد و تأکید بر اهمیت این مقوله در سطوح عالی تصمیم‌گیری کشور را ناممکن و یکی از راه‌های پیشرفت در حوزه‌های فوق الذکر را همکاری دانشگاه‌ها با نهادهای دولتی و خصوصی در سطوح ملی و بین‌المللی دانست.

دبیر دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار در سیستمهای مهندسی انرژی، آب و محیط زیست، اظهار کرد: در همین راستا دفتر توسعه پایدار دانشگاه علم و صنعت ایران نسبت به جذب دانشجویان و علاقه‌مند و تشکیل کمیته‌های دانشجویی در دانشکده‌های مختلف، شناسایی اساتید فعال در این حوزه و راه‌اندازی کمیته‌های اساتید، برگزاری مسابقات دانشجویی و راه‌اندازی باشگاه برای ارتقای فعالیتها و جذب همکاریهای خارجی اقدام کرده است.

دکتر برخورداری؛ رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران نیز در این جلسه به ضرورت توجه به مفهوم توسعه پایدار برای در امان ماندن از مضرات آن اشاره کرد و گفت: ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه باید برای کاهش مشکلاتی مانند آلودگی هوا و مهار گازهای گلخانه‌ای تلاش کند؛ امروزه دنیا متوجه اهمیت این موضوع شده و کشورهای جهان در سطوح عالی برای توسعه پایدار برنامه‌ریزی می‌کنند.

وی هدف از این گردهمایی را تشریک مساعی و برنامه‌ریزی برای انجام فعالیتهای تحقیقاتی و اجرایی در حوزه توسعه پایدار دانست و گفت: از این طریق می‌توان از تخریب محیط زیست و آلودگی بیشتر هوا جلوگیری کرد چرا که در غیر این صورت توسعه پایدار به ضدخود مبدل و جامعه متضرر می‌شود.

برخورداری با اشاره به آمار مرگ و میر 80 هزار نفر در سال در ایران به علت آلودگی هوا این موضوع را نگران‌کننده دانست و اظهار امیدواری کرد که با استفاده از نظرات کارشناسی در جلسات تخصصی راهکارهای اجرایی برای حل چنین مشکلاتی به دست آید.

 

ارائه ده‌ها پیشنهاد توسط مدیران ارشد کشور برای تحقق توسعه پایدار 

در ادامه این جلسه، مدیران ارشد سازمان محیط زیست، وزارتخانه‌های نیرو، نفت، شهرداری، بانکها، پژوهشکده‌های نیرو، تحقیقات موتور ایران خودرو، و چند شرکت خصوصی و صنعتی ضمن تشکر از دانشگاه علم وصنعت ایران به علت توجه به مقوله توسعه پایدار و تأسیس دفتری به همین منظور، به بیان دیدگاه‌ها و راهکارهای خود برای ارتقای توسعه پایدار و ارتقای کیفیت برگزاری کنفرانس توسعه پایدار در اسفند‌ماه سال جاری در دانشگاه علم و صنعت ایران پرداختند که برخی از موارد طرح‌ شده به شرح زیر است:

1- ضرورت مطالعه مدلهای موفق توسعه پایدار در دیگر کشورها و تربیت کارشناسان زبده برای فعالیت در این حوزه

2- لزوم همکاری سازمانها و نهادهای دولتی، صنعتی، دانشگاهی و غیره در سطح کلان برای تحقق توسعه پایدار

3- انجام پژوهشهای بنیادی به منظور شناسایی و کمک به تحقق شاخصهای توسعه پایدار با همکاری دانشگاه‌ها

4- حمایت از رساله‌های مقطع تحصیلات تکمیلی با موضوع توسعه پایدار

5- آشنا کردن بنگاه‌های اقتصادی با مقوله مسئولیت اجتماعی

6- افزودن پیوست توسعه اجتماعی منبعث از مفاهیم توسعه پایدار به قوانین تازه وضع‌شده و رفع موانع اداری موجود

7- لزوم توجه به شرایط خاص مناطق مختلف کشور و استفاده از مبانی توسعه‌ای مناسب در زمان تدوین برنامه‌های کلان توسعه

8- جلب مشارکت سازمانهای غیردولتی و افراد برای طراحی برنامه‌های کلان توسعه و افزایش آگاهی و تأثیرگذاری آنان

9- آموزش مردم و آگاه کردن آنها از منافع توسعه پایدار

10- تبیین قوانین و استراتژیهای زیست‌محیطی و اجرایی کردن آنها در حوزه‌هایی همچون نفت و گاز، بانکداری و…

11- استفاده از فناوریهای نو برای توسعه پایدار

12- سازماندهی ارتباطات میان نهادهای دست‌اندرکار در این حوزه و استفاده از یک مدیریت مرکزی بالادستی برای اجرایی‌کردن برنامه‌های توسعه پایدار در کشور

13- توجه به نظرات متخصصان و رشته‌های علوم انسانی در کنار رشته‌های فنی و مهندسی

14- برآورد هزینه‌های اقتصادی تحمیل‌شده به علت تخریب محیط زیست به منظور توجیه‌پذیر کردن استفاده از فناوریهای نوین

15- وضع و اجرای استانداردهای علمی بومی در کشور توسط دانشگاه‌ها برای پیشبرد توسعه پایدار و عدم قضاوت بر مبنای استانداردهای خارجی متناسب با شرایط دیگر کشورها

16- انتقال مفاهیم مربوط به توسعه پایدار به کتب درسی و آموزشی و آموزش بخشی از آنها در رسانه‌های کشور

17- افزایش تنوع محورهای دومین کنفرانس توسعه پایدار و ارتقای برنامه‌‌ریزی آنها از طریق حضور نمایندگان ارشد وزارتخانه‌های دیگر و به خصوص وزارت اقتصاد و امور دارایی

انتهای پیام/

ارسال شده در 12 مهر 1395 توسط