خوردن شکلات در حین حاملگی سبب بهزیستی جنین و نوزاد می گردد

Woman in pink lipstick biting large chocolate bar

پژوهشگران گزارش می دهند که خوردن شکلات در دوره بارداری باعث سلامتی نوزاد می شود. در این مطالعه 300 زن حامله مورد بررسی قرار گرفتند که 150 نفر هر روز مقداری شکلات در رژیم غذایی آنها منظور شده بود که تاثیر چشمگیری بر روی آرامش و به دور ماندن زن حامله از استرس و نگرانی داشت. جالب اینکه نوزادان مادرانی که هر روز شکلات می خوردند شادتر و به ظاهر سالم تر بودند در مقایسه با نوزادانی که مادرانشان در حین بارداری شکلات مصرف نکرده بودند.

مطالعات زیادی رابطه مصرف شکلات و خلق و خوی آرام تر و ساکت تر را ثابت نموده و آن به علت وجود موادی مانند آنتی اکسیدان های قوی و ترکیبات دیگر است. فلاوونوئیدهای موجود در شکلات مسلما نقشی در بهزیستی دارند ولی باز نباید در مصرف آن زیاده روی کرد چون به علت داشتن مقدار زیادی قند و چربی باعث ازدیاد وزن و چاقی می گردد.

خانم هایی که مرتب و زیاد ورزش می کنند کمتر به عارضه پوکی استخوان دچار می شوند:

پژوهشگران آلمانی طی مطالعه ای دریافتند که ورزش مرتب و مناسب بهتر از هر چیز دیگر در پیشگیری عارضه استئوپوروز یا پوکی استخوان در بین خانم ها مخصوصا پس از دوره یائسگی موثر است.

در موقع یائسگی به علت تغییراتی که در ترشح هورمون های زنانه بوجود می آید و به تدریج تخمدان ها دست از فعالیت بر می دارند و در نهایت ترشح هورمون ها قطع می گردد عوارضی ظاهر خواهند شد که یکی از آنها از دست رفتن کلسیم موجود در استخوان ها است که گاهی منجر به بروز یا شدت عارضه پوکی استخوان می شود. برای جلوگیری از این عمل گاهی مصرف هورمون و خوردن کلسیم توصیه می گردد و داشتن رژیم غذایی متعادل و موازنه شده در این زمینه امریست بسیار مهم. این بار دانشمندان طبق نتایج بدست آمده از مطالعه جالبی توصیه می کنند که ورزش مناسب و مرتب در چنین دوره ای از زندگی یک زن می تواند نقش مهمی در بهزیستی و سلامتی او بازی کند و از بروز بیماری مزاحم پوکی استخوان که گاهی به علت شکستگی موجب زمین گیر شدن شخص می شود جلوگیری کند.

ورزش باید مرتب انجام گیرد و مناسب سن و جنس و وزن و وضعیت جسمی شخص باشد. در غیر این صورت نه تنها مفید نمی باشد بلکه خطرناک خواهد بود.

ارسال شده در 9 مهر 1395 توسط