تاثیر ویتامین ای بر مشکلات مثانه

bladder-cancer-s1-illustration-of-bladder-cancer

 

ویتامین ای نقش زیادی در پیشگیری و درمان سرطان مثانه میگذارد مصرف کافی ویتامین E می تواند بدنتان را در برابر این عارضه خطرناک مقاوم کند بهتر است آقایان از  مصرف این ویتامین غافل نشوند و مان بروز سرطان پروستات در بدنشان شوند مراقبت در برابر بیماری قند و بیماری های قلب نیز با مصرف این ویتامین میسر خواهد بود .توصیه می کنیم با مشورت پزشک اقدام به مصرف مکمل ویتامین ای کنید.

 

پژوهشگران آمریکایی در Houston مطالعه جالبی را بر روی یک هزار نفر به عمل آورده اند که نشانگر نقش ویتامین E در پیشگیری سرطان مثانه است. به عبارت دیگر افرادی که به اندازه لازم و کافی ویتامین E به همراه رژیم غذایی دریافت می کردند 50 درصد کمتر از دیگران در معرض بروز سرطان مثانه قرار داشتند که رقمی است چشمگیر و قابل توجه. قبلا پژوهشگران و دانشمندان امیدوار بودند که مصرف کافی ویتامین E بتواند از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کند ولی متاسفانه مطالعات علمی این پیش بینی را رد کردند.

در عین حال نقش ویتامین E در پیشگیری سرطان های پروستات و مثانه در یکی دو دهه گذشته پیشنهاد گردیده و کم و بیش ثابت شده ولی برای جمع گیری نتایج هنوز به مطالعات دقیق تر نیاز است.

ویتامین E ویتامینی آنتی اکسیدان است و با این عمل خود نمی گذارد رادیکال های آزاد موجود در بدن که از سوخت و ساز مواد غذایی و یا حضور سموم در بدن بوجود می آیند بر روی سلول ها و بافت های بدن مخصوصا DNA اثر نامطلوب بگذارند و بیماری هایی مثل سرطان را به وجود آورند.

در مطالعه خیر نوع آلفاتوکوفرول که فقط از طریق غذا و به طور طبیعی به بدن می رسد نقش مهم پیشگیری کننده سرطان مثانه را داشته است و نوع گاماتوکوفرول که در حقیقت نوع مصنوعی ویتامین E است تقریبا بی اثر بوده است. به عبارت دیگر ویتامین E باید از طریق رژیم غذایی و به طور طبیعی به بدن برسد تا در پیشگیری سرطان مثانه موثر واقع گردد.

مطالعات علمی نشان می دهد که ویتامین E به همراه سلینیوم که ماده معدنی و آنتی اکسیدانی بسیار قوی است موثرتر بوده و می تواند از بسیاری از بیماری های مزمن جلوگیری کند و این ترکیب حدود 400 میلی گرم ویتامین E و یکصد میکروگرم سلینیوم در روز است.

ویتامین E ویتامین محلول در چربی است و خوردن ویتامین E مصنوعی آن هم خودسرانه و بدون مشورت پزشک و یا متخصص تغذیه کاریست خطرناک زیرا زیاده روی مصرف آن موجب بسیاری از ناهنجاری ها می گردد.

بهترین نسخه غذایی برای تامین ویتامین E و سلینیوم بدن و در نتیجه پیشگیری سرطان و بیماری قند و بیماری های قلب مصرف سالاد و سبزی به همراه مقداری مغز گردو و یا بادام و پسته و همچنین روغن زیتون و سرکه است که سالم ترین و با ارزش ترین غذا می باشد.

ارسال شده در 9 مهر 1395 توسط