بمب ساعتی سرطان پوست نسل بشر را تهدید می کند

4691

بروز سرطان پوست در بسیاری از کشورهای دنیا در پنج سال گذشته حدود 24 درصد افزایش یافته است. این افزایش شدید سرطان پوست مخصوصا در جوانان که تقریبا بی سابقه بوده است دست اندر کاران امور پزشکی و بهداشتی را بشدت نگران کرده است زیرا نوعی از سرطان پوست کشنده و غیر قابل درمان است. آمار نشان می دهد که 70 درصد مردم مخصوصا جوانان از خطر تابش مستقیم آفتاب به پوست و بروز سرطان آگاهی ندارند و در آفتاب گرفتن زیاده روی می کنند و در نهایت مشکلی را بوجود می آورند که گاهی حل آن غیر ممکن می باشد.

به عقیده پژوهشگران پوست های جوان بیشتر در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید حساسیت دارند و سریع تر به سرطان پوست تبدیل می شوند. در این صورت اگر نسل جوان به این حقیقت توجه ننمایند و به مدت طولانی در معرض اشعه آفتاب قرار گیرند درصد بروز سرطان پوست در آنها بالاتر خواهد رفت و مرگ و میر زودرس در آنها افزایش خواهد یافت. در حال حاضر در کشور انگلستان سرطان پوست در جوانان سنین 24-15 ساله در ردیف سوم بین سرطان های مختلف قرار دارد که تاریخ پزشکی چنین رقمی را گزارش نمی کند. بطور کلی Melanoma که نوع خطرناک سرطان پوست است 10 درصد کل سرطان پوست راتشکیل می دهد. به عبارت دیگر 10 درصد سرطان های پوست خطرناک و کشنده می باشند که رقمی است بالا و پیشگیری آن امریست مهم و ضروری.

زیاده روی نکردن در آفتاب گرفتن و پوشاندن بدن و یا استفاده از کرم های مخصوص برای جلوگیری از نفوذ اشعه ماوراء بنفش به پوست می تواند از بروز سرطان پوست پیشگیری کند. خطرناک ترین ساعات روز برای آفتاب گرفتن بین ساعات 11 صبح و 3 بعدازظهر است.

ارسال شده در 9 مهر 1395 توسط