ابتلا به عارضه یبوست با استفاده از کلسیم

1421248078

اگر پزشک معالج شما کلیم و منیزیم برای سلامتی و دوام استخوان های شما تجویز نموده و شما هر روز مجبورید مقداری کلسیم به صورت قرص و کپسول دریافت نمایید باید به عوارض جانبی آن هم دقت نمایید که مهم ترین آن یبوست خسته کننده است و روی هم رفته همه کلسیم های مصنوعی این عارضه را ندارند. مثلا سیترات کلسیم کمتر موجب یبوست می شود در حالی که کربنات کلسیم که ارزان تر است بیشتر باعث بروز و شدت یبوست می گردد.

برای دوری از عارضه اولا می توان مقدار کلسیم توصیه شده به وسیله پزشک را به جای یک نوبت در چند نوبت در روز و با مقدار زیادی آب مصرف کرد و ثانیا تا حد امکان باید از نوشیدنی ها و مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی کلسیم هستند و یا کلسیم به آنها اضافه شده مانند آب پرتقال به جای کلسیم مصنوعی استفاده نمود تا از شدت بروز یبوست جلوگیری گردد.

در ضمن نباید فراموش کرد افرادی که به یبوست دچار هستند مخصوصا آنهایی که کلسیم مصنوعی مصرف می کنند باید هر روز حداقل 10 لیوان آب به همراه رژیم غذایی روزانه بخورند و در کنار آن حداقل 5 وعده میوه و سبزی تازه مصرف کنند تا در حل مشکلی که خوردن کلسیم اضافی بوجود می آورد موثر باشد. البته به همراه همه اینها روزی 20 دقیقه ورزش کردن و داشتن رژیم موازنه شده و متعادل مخصوصا مقدار کافی و لازم فیبر و سلولز و گاهی ملین های سبک مانند آلو و آب آلو امری لازم و ضروری است.

اصولا خانم ها در سنین 45 سال به بالا که کم کم امکان یائسه شدن آنها زیاد می شود و ترشح هورمون های جنسی از تخمدان های آنها کند و یا قطع می شود، مقدار زیادی از کلسیم بدن خود را از دست می دهند که اگر جلوگیری نشود باعث بروز بیماری نرمی استخوان ها یا استئوپوروز می شود. به همین دلیل پزشکان به این دسته از خانم ها مصرف مرتب کلسیم را توصیه می نمایند و همین ها هستند که از عارضه یبوست شکایت دارند.

کلسیم رژیم غذایی نه تنها در استحکام و سلامتی استخوان ها نقش مهمی دارد بلکه عوارض قبل از دوره عادت ماهیانه را تخفیف می دهد و همچنین در پایین آوردن فشار خون بالا نقش مهم دارد. خاصیت مهم دیگر کلسیم رژیم غذایی پیشگیری سرطان روده بزرگ است که در روده بزرگ و با ترکیب صفرا از بافت داخلی روده بزرگ محافظت می نماید.

در اینجا باید به موضوع مهمی اشاره کرد و آن این که نوشابه های گازداری که حاوی مقداری کافئین هستند و همچنین قهوه و چای به علت خاصیت ادرار آوری آنها مقدار زیادی کلسیم بدن را از طریق ادرار دفع می نمایند. در این صورت شخص با وجودی که مقدار زیادی کلسیم مصرف می کند ولی به خاطر عمل مخصوص کافئین درصد بالایی از آن را از دست می دهد. به همین دلیل افرادی که به مصرف چای و قهوه و نوشابه های کافئین دار عادت دارند به علت از دست دادن قسمت اعظم کلسیم رژیم غذایی خود از طریق ادرار همیشه به کمبود کلسیم دچار هستند و زودتر به بیماری نرمی استخوان دچار می شوند. این افراد باید هر روز چند لیوان شیر مصرف کنند و با خوردن فرآورده های شیر کمبود کلسیم خود را جبران کنند.

زنان قبل از دوره یائسگی هر روز به 1200 میلی گرم کلسیم نیاز دارند در حالی که این مقدار پس از یائسگی به 1500 میلی گرم در روز افزایش می یابد. در این صورت اگر یک زن به هر دلیلی نمی تواند کلسیم مورد نیاز خود را از طریق رژیم غذایی دریافت نماید مجبور است با مشورت پزشک معالج و یا متخصص تغذیه به خوردن کلسیم اضافی مبادرت نماید.

علاوه بر کلسیم مصنوعی بعضی از املاح هم وجود دارند که باعث بروز یبوست و یا افزاش شدت آن می شوند. آهن موجود در مولتی ویتامین یکی از آنهاست. در این صورت در خرید این نوع ترکیبات باید دقت نمود که آهن در آن وجود نداشته باشد تا موجب یبوست نگردد.

بطور خلاصه در موقع مصرف کلسیم و آهن مصنوعی می توان با ورزش، نوشیدن آب زیاد و یا مصرف بعضی از غذاهای ملین مانند آلو و غیره از شدت عارضه یبوست جلوگیری نمود ولی اگر به هر دلیلی مجبورید کلسیم یا آهن مصرف کنید و عارضه یبوست بطور مزاحم و خسته کننده موجب دردسر است حتما موضوع را به پزشک معالج گزارش نموده و در این باره با او مشورت کنید.

ارسال شده در 9 مهر 1395 توسط