تاثیر خورد و خوراک بر ابتلا به اگزما

timthumb-php

اگزما می تواند مرتبط به تغذیه و نوع خورد و خوراک شما باشد در مواجهه با عوامل آلرژی زا بدن واکنش هایی از خود نشان میدهد که اگزما یکی از این واکنش های پوستی به شمار می رود سیستم دفاعی بدن در برابر برخی موارد محیطی و تغذیه ای حساسیت هایی از خود بروز میدهد که ما به صورت روزاسه و آلرژی در بدنمان میبینیم .

 

پوست بدن انسان بیشتر از هر عضو دیگر بدن در معرض برخورد و تماس با عوامل محیطی و بیماری های مختلف است. به همین جهت فقط در آمریکا هر ساله بیشتر از 12 میلیون نفر به علت عوارض و بیماری های پوستی به پزشک متخصص مراجعه می کنند.

اگزما یکی از عوارض پوستی که با التهاب و خارش همراه است ممکن است به علل مختلف بروز کند که خطر جانی نداشته و واگیر نیز نمی باشد و نسبت به بیمار های پوستی دیگر یکی از فراوان ترین عارضه های پوستی است. یکی از عوامل بروز اگزما و یا کهنه شدن بیماری عادات غذایی و تغذیه است مخصوصا مصرف غذاهایی که حاوی مقدار زیادی افزاینده های شیمیایی هستند. این عارضه پوستی همچنین نوعی آلرژی هم به حساب می آید و پژوهشگران معتقدند که عکس العمل سیستم دفاعی بدن در بروز و پیشرفت این عارضه نقش مهم دارد. حساسیت و عکس العمل هر شخصی در برابر عوامل آلرژی زا که اگزما را موجب می گردد تفاوت دارد که گاهی چند دقیقه یا چند ساعت پس از تماس با مواد آلرژی زا و یا غذای مخصوص نشانه هایی مانند خارش و التهاب پوست ظاهر می شود. در بسیاری از موارد بیماری اگزما یک عارضه فامیلی بوده و ممکن است چند نفر از اعضای خانواده به آن دچار شوند.

همان طوری که اشاره شد بعضی از غذاها و ترکیبات غذایی می توانند موجب بروز یا شدت بیماری اگزما شوند مانند تخم مرغ، شیر و فرآورده های آن، غذاهای دریایی، گردو و غیره.

علت اصلی درصد بالایی از عارضه اگزما در کودکان را به شیر گاو نسبت می دهند. در این صورت برای تغذیه آنها می توان از شیر بز و یا شیر سویا استفاده کرد.

عده ای از پزشکان و متخصصین تغذیه باور دارند که رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی ویتامین B6 شدت بیماری را تخفیف می دهد. این ویتامین را می توان در غذاهایی مانند روغن های گیاهی، تخم مرغ، ماهی پر چرب، غذاهای گیاهی، برنج قهوه ای، سمنو و سبزیجات سبز تیره رنگ یافت.

زینت آلاتی که در آن مقداری از فلز نیکل بکار رفته مانند گوشواره و دستبند و گردنبند و بند ساعت می تواند در عده ای سبب بروز آلرژی اگزما کند و یا موجب شدت عارضه شود. دستکش های پلاستیکی و لاستیکی که در آشپزخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند هم می توانند عارضه اگزما را سبب شوند. بعضی از مشاغل به علت طبیعت آنها و سر و کار داشتن با مواد شیمیایی یا فلزات مختلف مانند تکنسین های دندانپزشکی، مجسمه سازها و کفاش ها بیشتر در معرض بروز این عارضه هستند.

افرادی که به عارضه اگزمای پوست دچار هستند بسته به محل عارضه باید از پوشیدن لباس های پشمی خودداری کرده و از تماس این گونه لباس ها به محل عارضه جلوگیری کنند. گاهی هم سرما و گرمای زیاد می تواند عارضه اگزما را شدت دهد که در صورت آگاهی به آن و دوری از این گونه عوامل می توان از عوارض جانبی اگزما دور ماند. افرادی که به عارضه اگزما دچار هستند همچنین باید از مصرف صابون های عطری و رنگی و دستمال های کاغذی که در آنها مواد رنگی و عطری بکار رفته دوری نمایند.

ارسال شده در 8 مهر 1395 توسط