ارتباط تغذیه سالم با بیمار نشدن

intro-contaminated-foods-400

 

پژوهشگران معتقدند که تغذیه می تواند نقش مهمی در بروز و پیشرفت این بیماری داشته باشد که اختصارا به آن اشاره می گردد، داشتن وزن ایده آل و دوری از چاقی و زیادی وزن می تواند از بروز این بیماری پیشگیری کند و یا پیشرفت آن را به تعویق اندازد. چرا که چاقی یکی از عوامل مهم بیماری قند و بیماری های گردش خون است که در نهایت نقشی نیز در بروز و پیشرفت این بیماری دارد.

– اگر به عارضه گلوکوما دچار هستید باید نهایت دقت را در مصرف مایعات، مخصوصا قهوه و مشوربات الکلی بنمایید. کافئین موجود در قهوه و چای و نوشابه های گازدار و همچنین شکلات فشار داخلی چشم را بالا می برد و نمی گذارد خون به اندازه کافی به قسمت های مختلف چشم مخصوصا شبکیه چشم برسد و در نتیجه عوارضی نامطلوب را منجر می گردد. نوشابه های الکلی نیز می توانند باعث خرابی و صدمه دیواره داخلی مویرگ های چشم شوند که در نتیجه فشار خون بالا بوجود می آید و مزید بر علت می شود.

– موضوع بسیار مهم نوشیدن مایعات مانند آب و آب میوه و شیر و غیره به مقدار زیاد و در یک نشست توصیه نمی شود چون ممکن است فشار داخلی چشم را افزایش دهد. در این صورت شخص مبتلا به گلوکوما باید مایعات مورد بحث را به مقدار کم و مرتب در طول روز مصرف نماید که هم آب لازم و کافی به بدن برسد و هم باعث افزایش فشار داخلی چشم نگردد.

– مصرف غذاهایی که حاوی مقدار زیادی از ویتامین های E , C , B هستند می توانند در پیشگیری و پیشرفت بیماری نقش مهمی داشته باشند. پژوهشگران ایتالیایی با مطالعه ای بر روی 30 بیمار مبتلا به گلوکوما که مقدار لازم و کافی ویتامین های E , B مصرف می کردند به این نتیجه رسیدند که این ویتامین ها باعث افزایش قدرت بینایی بیماران می گردد. در این میان ویتامین B12 مقام مخصوصی دارد و در سلامتی اعصاب بینایی موثر است. این وتیامین را می توان در غذاهای حیوانی مانند گوشت و مرغ و تخم مرغ و لبنیات یافت. در چنین مواردی که ویتامین ها به عنوان پیشگیری و درمان نوعی بیماری بکار می روند می شود با مشورت پزشک معالج و متخصص تغذیه به بیمار ویتامین B را توصیه کرد.

ویتامین E یکی دیگر از آنتی اکسیدان هایی است که در جلوگیری و پیشرفت بیماری گلوکوما مفید است. این ویتامین به خاطر ا ینکه محلول در چربی است در مصرف آن باید دقت زیادی به عمل آید و حتما زیر نظر پزشک انجام گیرد. روی هم رفته روزی 200 تا 800 واحد بین المللی ویتامین E مکمل برای اشخاص بالغ توصیه می شود.

منیزیم یک ماده معدنی که در بعضی از غذاها وجود دارد خاصیت داروهای مورد بحث را دارا می باشد و نمی گذارد کلسیم به داخل سلول ها رخنه کند. در نتیجه بهترین مواد معدنی برای این دسته از بیماران به حساب می آید. در یک مطالعه بر روی 121 نفر بیمار مبتلا به گلوکوما ه هر روزه مقدار لازم و کافی منیزیم تکمیلی دریافت می نمودند بهبودی چشمگیری در آنها مشاهده شد. منیزیم را می توان در غذاهایی مانند دانه های روغنی، سبزیجات، آلو، بعضی از پنیرها و میگو یافت.

 

ارسال شده در 8 مهر 1395 توسط