نکته های مثبت مصرف ماهی

best-fish-to-eat-fb

در کانادا با وجود دسترسی به دریاها و اقیانوس ها و رودخانه ها که بهترین منابع ماهی های مختلف هستند مقدار سرانه سالیانه مصرف ماهی بسیار ناچیز است و رقمی حدود 16 پوند می باشد. این رقم برای گوشت قرمز 50 پوند در سال و گوشت مرغ 55 پوند در سال برآورد شده است و این احتمالا به خاطر ارزان تر بودن گوشت قرمز و گوشت مرغ و امکان یشتر دسترسی داشتن به این گونه گوشت ها و ساده تر بودن روش های تهیه و مصرف آنهاست.

– ماهی دارای بهترین و با کیفیت ترین نوع پروتئین حیوانی است.

– دارای مقدار قابل توجهی ویتامین A است.

– حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 3 می باشد.

نکته های منفی مصرف ماهی:

– بعضی از انواع ماهی ها ممکن است با مواد شیمیایی مانند جیوه، سموم حشره کش و کود شیمیایی و غیره آلوده باشند.

– نسبت به غذاهای حیوانی دیگر ماهی گران تر است و همه نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند.

پژوهشگران و متخصصین تغذیه باور دارند که هر یک لقمه گوشت ماهی حاوی مقدار بیشماری مواد غذایی ضروری است که در مقایسه با غذاهای حیوانی دیگر بالاترین مقام را به خود اختصاص می دهد.

 

در کشورهای به اصطلاح مترقی میزان مصرف پروتئین حیوانی افراد دو برابر آنچه که توصیه شده است می باشد که درصد بالایی از آن توسط گوشت قرمز و گوشت مرغ تامین می شود. این گوشت ها حاوی مقدار زیادی کلسترول و چربی اشباع شده هستند که برای سلامت و بهزیستی مفید نیستند و مصرف درازمدت آن موجب بروز بیماری های مزمنی همچون سرطان و بیماری های قلبی و دیابت و غیره می شود. در کشورهای مدیترانه که مردم عادت به مصرف ماهی و محصولات دریایی دارند و کمتر گوشت قرمز و مرغ مصرف می کنند روی هم رفته سالم تر و کمتر به بیماری های مزمنی که در بالا ذکر شد دچار می شوند.

مطالعات بر روی مصرف گوشت های مختلف نشان می دهد افرادی که هفته ای 3 بار گوشت ماهی می خورند به طور چشمگیری کمتر به بیماری های قلبی دچار می شوند. به همین دلیل برخی از بیماریهای قلبی در ساکنان مناطق قطبی، ماهیگیران ژاپنی و مردم کناره های دریای پاسفیک بندرت دیده می شود. هنوز معلوم نیست که کدام یک از ترکیبات موجود در گوشت ماهی بیشتر نقش پیشگیری از بیماری های مزمن مخصوصا بیماری های قلبی را بازی می کنند اما آنچه که مسلم است روغن ماهی یکی از آنها است که از نوع چربی های غیر اشباع شده و حاوی مقدار قابل ملاحظه ای اسیدهای چرب امگا 3 می باشد که نقش آن در بهزیستی و سلامتی ثابت شده است. این ماده غذایی باعث افزایش مقدار کلسترول خوب در خون می شود و کلسترول بد را کاهش می دهد.

بدن انسان از اسیدهای چرب امگا 3 برای ساختن ماده ای به نام Prostaglandins استفاده می کند و همین ماده حیاتی است که نقش مهمی در پیشگیری بیماری ها و از طریق سیستم ایمنی بدن دارد. طبق مطالعات علمی بی شماری این اسیدهای چرب در پیشگیری و درمان التهاب و ورم مفاصل، دردهای روماتیسمی و غیره موثرتر از هر نوع دارویی است.

اکثر ماهی های چرب حاوی مقدار زیادی اسید چرب ضروری هستند. روغن ماهی مخصوصا دارای مقدار قابل توجهی از این ماده غذایی است. در مصرف روغن ماهی حتما باید با پزشک معالج و یا متخصص تغذیه مشورت نمود و خودسرانه در مصرف آن زیاده روی نکرد زیرا ممکن است موجب ناراحتی هایی گردد.

ماهی حاوی مقدار زیادی ویتامین های K , D , B است. در عین حال ماهی دارای املاح معدنی مانند ید، منیزیم، کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم و فلوراید نیز می باشد. ماهی های کوچک مانند ساردین که با استخوان مصرف می گردند بهترین منبع کلسیم با کیفیت بالا هستند که نظیرشان کمتر دیده شده است. در ضمن نباید فراموش کرد که درصد بالای وزن ماهی را پروتئین تشکیل داده که از نوع خوب و به آسانی هضم و جذب می گردد.

در مورد اینکه چقدر ماهی می توان مصرف نمود مطالعات زیادی شده. محققان عقیده دارند که هفته ای 3 بار مصرف می تواند برای تامین اسیدهای چرب و املاح و ویتامین های مورد نیاز به همراه رژیم غذایی روزانه کافی باشد. به عبارت دیگر افرادی که بتوانند هفته ای 3 بار در رژیم غذایی خود ماهی را منظور نمایند به طور یقین از بروز بسیاری از بیماری های مزمن دور خواهند بود.

با آن همه تعریف از ماهی اجازه دهید کمی هم در مورد ضرر و زیان ماهی صحبت کنیم و به طور کلی یک طرف موضوع را نگرفته باشیم.

بعضی از مردم در کشورهای مختلف مخصوصا مردم ژاپن علاقه زیادی به مصرف ماهی خام مانند سوشی دارند که گاهی به علت داشتن انگل ها و پارازیست های خطرناک که به انسان منتقل می گردد موجب ناراحتی های پیچیده ای می شود. در این صورت باید از مصرف ماهی خام به کلی دور کرد مخصوصا آنهایی که سابقه چنین عادت غذایی را ندارند. ماهی های چرب پس از صید شدن باید بلافاصله مصرف گردند و یا در فریزرها نگهداری شوند چون این نوع ماهی ها به سرعت فاسد می شوند و موجب مسمومیت های غذایی و نوعی آلرژی پوستی می گردند.

اخیرا مطالعات پی در پی نشان می دهد که بعضی از ماهی های رودخانه ها به علت آلودگی آب ها به مواد سمی مانند جیوه و حشره کش ها و غیره، غیر قابل استفاده هستند که متاسفانه کنترل آنها کار مشکلی است. در این صورت ماهی های رودخانه های اطراف شهرهای بزرگ و یا کارخانه های شیمیایی برای استفاده غذایی مفید نخواهند بود.

ماهی از زمان های قدیم تا به امروز همیشه زینت بخش سفره نوروزی بوده و نیاکان ما در حقیقت به چند و چون کیفیت این غذای پر ارزش پی برده بودند و به همین دلیل برای تکمیل جشن نوروزی و رنگین کردن سفره عید از بهترین نوع ماهی که همانا ماهی سفید است استفاده می نمودند. ما نیز ا ین عادت غذایی را از نیاکان خود آموخته و به فرزندان عزیزمان منتقل می کنیم.

ارسال شده در 8 مهر 1395 توسط