پیشگیری بیماری دیابت بوسیله آنتی اکسیدان ها

diabetes-natural-remedy

پژوهشگران فنلاندی گزارش می دهند که خوردن غذاهایی که حاوی مقدار لازم و کافی آنتی اکسیدان مانند ویتامین های E , C و بتاکاروتن هستند امکان بروز بیماری قند را تا 30 درصد کاهش می دهد. سبزی های سبز و زرد تیره، مرکبات و بعضی از میوه های دیگر حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان هستند. نقش عمده و مهم آنتی اکسیدان ها همان طوری که از اسمشان بر می آید از اکسیده شدن برخی از مواد در بدن جلوگیری می کنند و نمی گذارند این مواد خطرناک و بیماری زا به سلول های بدن صدمه زده و جهش ژنتیکی ایجاد گردد و شخص به بیماری های مختلفه دچار شود. در اینجا باید اشاره کرد که در هر امری رعایت اعتدال مهم است حتی در مصرف آنتی اکسیدان ها که حیاتی ترین جزء رژیم غذایی هستند.

گروه ما در چند ماه قبل طی مطالعه ای دریافت که مصرف زیاد ویتامین E که نوعی آنتی اکسیدان است نه تنها از بروز بیماری مثل سرطان جلوگیری نمی کند بلکه باعث افزایش بروز سرطان سینه در خانم های یائسه می شود. این خود بیانگر آن است که هنوز به وضوح چند و چون عمل آنتی اکسیدان ها در بدن معلوم نگردیده. به همین جهت نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.

در مطالعه اخیر در مورد دیابت و آنتی اکسیدان بیشتر از 4 هزار نفر بین سنین 40 و 69 سال به طور طولانی (به مدت 23 سال) به دقت مورد مطالعه قرار گرفتند و عادات غذایی و روش زندگی آنها بررسی شده است تا نشق آنتی اکسیدان را در رابطه با بیماری قند نوع 2 معلوم نماید. در این مدت 23 سال تعداد 164 مرد و 219 زن به بیماری قند دچار شده اند و پرونده تحقیقاتی آنها نشانگر این است که نسبت به دیگران کمتر آنتی اکسیدانی مانند ویتامین E , C و بتاکاروتن در رژیم غذایی روزانه آنها منظور گردیده.

باز در اینجا باید در تفسیر یافته جدید احتیاط نمود زیرا ممکن است علت اصلی آنهایی که به بیماری قند دچار نشده اند فقط مصرف کافی آنتی اکسیدان نباشد. شاید علل دیگری مانند داشتن سیستم ایمنی سالم تر، آگاهی داشتن روش زندگی سالم مانند ورزش، دوری نمودن از مصرف الکل و سیگار و غذاهای پر انرژی و چرب و غیره موثر بوده است. اصولا در بروز بیماری های کهنه و مزمن مانند بیماری قند و سرطان و بیماری های گردش خون عوامل مختلفه ای باید به موقع در کنار هم قرار گیرند تا بیماری را به تکوین برسانند. در این صورت فقط یک عامل نمی تواند موجب بروز این گونه بیماری گردد مگر اینکه عوامل دیگر در آن شریک و سهیم باشند.

ارسال شده در 8 مهر 1395 توسط