آیا مصرف قهوه در پیشگیری دیابت نوع 2 موثر است؟

100609111316_1_900x600

محققان دانشگاه هاروارد که از نظر علمی مقامی شناخته شده در دنیا دارند این هفته نتایج بررسی بسیار جالب خود را در مورد کم کردن امکان بروز بیماری قند با مصرف قهوه در ژورنال علمی منتشر نموده اند و آن اینکه مصرف قهوه با کافئین طبیعی می تواند تا حدود 50 درصد در آقایان و 30 درصد در خانم ها امکان ببروز بیماری قند بزرگسالان (نوع 2) را کاهش دهد. مقدار مصرفی کافی برای این عمل حدود 6 فنجان 8 اونسی بوده است.

 

در مورد رابطه قهوه و اثرات آن بر روی لوزالمعده مقالات زیادی تا به حال به چاپ رسیده است که جنجالی ترین آن مقاله ای بود که توسط یکی از اساتید به نام اپیدمیولوژی در حدود 30 سال قبل به چاپ رسید و همه را نگران کرد. این محقق گزارش کرده بود که مصرف قهوه باعث بروز سرطان لوزالمعده یا پانکراس می گردد. همان طوری که می دانیم درآمد کشت قهوه و محصولات آن پس از نفت مقام دوم را در دنیا به خود اختصاص می دهد و این خبر نامطلوب موجب نگرانی دولت های ذینفع و مخصوصا سازمان بهداشت سازمان ملل گردید.

در سال 1988 این سازمان از محققان 5 کشور دنیا خواست تا درLYON فرانسه گرد هم آمده و طرح تحقیقاتی برای بررسی امکان بروز سرطان لوزالمعده و مصرف قهوه را آغاز نمایند که گروه تحقیقاتی ما در دانشگاه مونترال یکی از این گروه ها بود. این مطالعه حدود 5 سال به طول انجامید و در نهایت معلوم شد که نه تنها مصرف قهوه برای لوزالمعده که سازنده انسولین است و در سوخت و ساز مواد قندی در بدن نقش مهم دارد سرطان زا نیست بلکه اگر با غذا و به همراه غذا مصرف گردد از بروز این سرطان جلوگیری می کند که در حقیقت خبر بسیار خوبی بود برای دست اندرکاران صنعت قهوه و همچنین سازمان بهداشت جهانی.

اینک پس از حدود 15 سال محققان دانشگاه هاروارد با پیگیری آنچه که در یک مطالعه بزرگ حاصل گردید بار دیگر شایعه امکان خطرناک بودن مصرف قهوه را رد نمودند ولی این دلیل نخواهد شد که ما در مصرف قهوه زیاده روی کنیم زیرا اگر قهوه بروز بیماری قند را کاهش می دهد در عوض ممکن است باعث ناهنجاری هایی هم بشود.

بیماری قند نوع 2 در چند دهه گذشته با شدتی بیشتر خودنمایی کرده و با وجودی که پیشتر این بیماری در میانسالی بروز می کرده امروزه در سنین جوان تر نیز دیده می شود که چاقی و پرخوری و عدم تحرک و فعالیت های بدنی عوامل مهم آن هستند. در بیماری قند نوع 2 بدن انسان به اندازه کافی نمی تواند انسولین تهیه نموده و سوخت و ساز مواد قندی را در بدن به عهده بگیرد و یا اینکه بدن انسان نمی تواند از انسولین ترشح شده از غده لوزالمعده یا پانکراس به خوبی استفاده نماید که بحثی است مفصل. در هر دو مورد قند خون افزایش یافته که در نهایت بیماری قند را منجر می شود و اگر کنترل نگردد باعث کوری از کار افتادن کلیه ها از دست دادن پاها سکته های قلبی و مغزی و مرگ می گردد. در آمریکا حدود 18 میلیون نفر به بیماری دیابت مبتلا هستند که تقریبا 6 درصد جمعیت بزرگسال را تشکیل می دهند. باید اشاره کرد که 6 درصد جمعیت دنیا نیز به بیماری قند دچار هستند ولی خود از آن بی خبر هستند. این افراد متاسفانه در مراحل پیشرفته بیماری مانند از کار افتادن کلیه ها، از دست دادن بینایی، سکته قلبی و غیره به پزشک مراجعه می کنند و دیابت آنها تشخیص داده می شود. در این صورت افراد میانسال مخصوصا آنهایی که در خانواده خود سابقه بیماری قند دارند باید هر ساله برای اندازه گیری قند خون و معاینه پزشکی به پزشک خانواده مراجعه نمایند و علایمی مانند تشنگی زیاد، خستگی بی مورد، اختلال در بینایی، تکرر ادرار مخصوصا در شب و غیره را سرسری نگیرند و در پیشگیری و یا تشخیص زودرس بیماری اقدام نمایند.

با این مقدمه بر می گردیم به اصل مطلب، قهوه و بیماری قند. در این مطالعه علمی بیشتر از 126 هزار نفر شرکت کرده اند و حدود 18 سال پیگیری شده اند که رقمی است بزرگ و مدتی است طولانی. پرسشنامه مفصلی را هر یک از افراد تحت مطالعه پاسخ داده اند که مصرف چای و قهوه، سیگار و الکل و غیره جزیی از آنهاست. همان طور که اشاره شد نباید در مصرف قهوه زیاده روی کرد. عوامل بسیاری در چند و چون عمل قهوه در بدن وجود دارند که هنوز معلوم و مشخص نشده اند. باید گفت که در مصرف قهوه هم مانند همه امور زندگی باید اعتدال را در نظر گرفت و زیاده روی نکرد و از زندگی لذت برد. مسلما خبرهای خوب و بد دیگری در این مورد خواهند رسید که باید با عقل و دلیل و برهان یا آنها را قبول کرد و یا رد نمود.

ارسال شده در 7 مهر 1395 توسط