بررسی کیست هیداتیک کبدی

cestodes-hymenolepis-nana-taenia-solium-taenia-saginata-echinococcus-granularis-diphyllobothrium-latum-parasitology-helminths-theory-class-microbiology-55-638

 

 

عفونت از طریق خوردن تخم انگل که با مدفوع سگ دفع شده است به انسان سرایت می کند. تکامل کیست ممکن است سالها به طول انجامد. دو نوع از این کیست می شناسیم. یکی کیست هیداتیک گرانولوز که عبارت است از کیسه های بزرگ مملو از مایع و دیگری کیست هیداتیک اسفنجی است. تشخیص با روشهای سرولوژیک و با آزمون جلدی میسر است. بزل کبد به علت خطر توسعه کیست در حفره شکم ممنوع است. همچنین در اثر ریختن مایع هیداتیک به درون حفره شکم که ممکن است بعد از بزل اتفاق افتد خطر شوک آنافیلاکتیک کشنده وجود دارد.

 

درمان

هنوز درمان موثر دارویی پیدا نشده است لذا درمان فقط با جراحی است. نباید در حین عمل جراحی حتی یک قطره از مایع هیداتیک به حفره شکم بریزد زیرا موجب ایجاد کیست های جدید می گردد. توصیه می شود که ابتدا محتوی کیسه هیداتیک تخلیه گروه سپس برای کشتن تخمها و باقیمانده های کیست فرمالدئید 10 درصد به درون کیسه و از طریق همان سوزن بزل تزریق می شود. سپس جراحی سعی می کند کیسه را بدون پاره شدن آن خارج سازد. گاهی نیز به ناچار اقدامات فوق کفایت نمی کند و کیسه را دوخته و در کبد باقی می گذارد. دراینجا بی مناسبت نیست به روش جراحی دکتر فرخ سعیدی اشاره شود. وی در بیمارستان نمازی دانشگاه شیراز با استفده از یک قیف برای بزل مایع کیست و یخ زدن منطقه تماس که مانع از ریخته شدن مایع کیسه های هیداتیک به دورن حفره شکم می شود، عمل جراحی با موفقیت انجام می داده است. در مورد کیست هیداتیک گرانولوز لازم نیست قسمتی از کبد نیز برداشه شود در حالی که در کیست مولتی لوکولار باید همانند جراحی سرطان بدخیم کبد مقداری از بافت کبد نیز همراه با کیست برداشته شود تا چیزی باقی نماند.

درمان کیست هیداتیک غیر قابل جراحی

در مواردی که عمل جراحی میسر نیست و یا هنگام عمل جراحی کیسه پاره شده و تعدادی از کیسه های کوچک و مایع آن به درون حفره شکم می ریزد باید از درمان دارویی استفاده کرد که با مبندازول انجام می گیرد و باید شش ماه به طور انجامد. مقدار آن برای بزرگسالان روزی 2 گرم است و ظاهرا تاکنون عوارض خطرناکی گزارش نشده است و تنها عوارضی چون نشانه های کولیت، ریختن مو و تغییرات فرمول شمارش خون قابل توجه است. هنوز روشن نیست که مبندازول بیماری را از بین می برد ولی به طور حتم مانع از پیشرفت بیماری می شود. همچنین در موارد غیر قابل جراحی ممکن است مایعات کیست هیداتیک و نفوذ آن به خارج از کیسه سبب واکشنهای آلرژیک و کهیرهای راجعه شود. در این موارد باید سعی کرد درمان با خنثی کردن حساسیت به عمل آید.

مهمترین اقدام برای پیشگیری بیماری مبارزه با انگل در سگ و رعایت موازین بهداشتی فرد و محیط است.

ارسال شده در 4 مهر 1395 توسط