تعیین موضع درد برای تشخیص آپاندیسیت

obat-usus-buntu-tanpa-operasi

بعد از بررسی وضع عمومی کودک و تعیین نرمی یا سفتی شکم سعی می کنیم اکنون موضع درد را دقیقا مشخص کنیم. با دست خود روی شکم فشار می دهیم و دست را ناگهان از روی شکم بر می داریم (رها می کنیم) در اثر رها کردن شکم، کودک می تواند وضع درد را که اکنون برای خود وی نیز مشخص تر شده است نشان دهد. به این جهت این درد را درد رها کردن یعنی درد رها کردن پوست شکم پس از فشار دادن آن می نامند. نام دیگر آن درد تکانی یا لرزه ای است زیرا در اثر این عمل پرده صفاق تکان می خورد و درد تشدید می شود.

گاهی اوقات کودک از ترس عمل جراحی یا انتقال به بیمارستان درد را مخفی می کند و بیان نمی دارد. در این صورت باید به میمیک کودک موقعی که پوست شکم را رها می کنیم، گشاد شدن مردمک چشم و همچنین حرکت ناخودآگاه دست کودک به طرف موضع درد یا گرفتن دست پزشک موقعی ه به موضع درد می رسد، جمع کرن پاها و یا فلکسیون و خم شدن انگشت بزرگ پا توجه کنیم که رازش را برملا می سازد. درد رها کردن پوست شکم برخلاف آپاندیسیت در بیماربیهایی چون نفخ سکوم و لنفادنیت ایلئوسکال وجود ندارد. از آنجایی که درد آپاندیسیت ناشی از تحریک صفاق است لذا درد رها کردن یا لرزشی در طرف متقارن نیز ظاهر می شود یعنی وقتی قسمت چپ و پایین شکم را با دست فشار می دهیم و رها می سازیم طرف مقابل درد می گیرد. یکی دیگر از نشانه های آپاندیسیت درد در ناحیه مک بورنی در سمت راست و پایین شکم یعنی وسط خط اتصالی بین ناف و خار خاصره ای راست است. کودکان بزرگتر گاهی موضع درد را دقیقا نشان می دهند ولی اغلب باید پزشک با فشار دست بر روی این قسمت به درد موجود پی ببرد. این درد ناشی از تحریک حاشیه پرده صفاق است و همین تحریک سبب می گردد که پوست شکم هنگام معاینه سفت باشد (دفاع ماهیچه ای). در زیر فهرست کامل درد آپاندیسیت ذکر می شود.

1- دردی که با فشار دست پزشک بر روی شکم ایجاد می شود و ناشی از تحریک حاشیه پرده صفاق است:

الف- درد ناحیه مک بورنی (جراح آمریکایی) در فاصله تقریبا 5 سانتی متری برجستگی یا خار استخوان خاصره ای سمت راست در خط اتصال آن با ناف.

ب- درد در نقطه لانز (جراح هلندی) واقع در یک دوم سمت راست خط اتصالی، بین دو برجستگی استخوانهای خاصره ای چپ و راست.

ج- درد در نققطه موریس (جراح آمریکایی) در فاصله 4 سانتیمتری ناف در خط اتصال بین ناف و برجستگی استخوان خاصره ای راست.

د- درد در نقطه کومل (جراح آلمانی) قدری پایین تر از ناف در سمت راست شکم.

2- دردی که در اثر تکان خوردن یا لرزش پرده صفاق ملتهب به وجود می آید نشانه بلوک برگ (جراح آلمانی). با فشار تدریجی دست بر روی شکم و برداشتن ناگهانی آن لرزش و تکانی ایجاد می شود که سبب افزایش درد در ناحیه ملتهب ایلئوسکال یا آپاندیس می شود. اگر این کار را در سمت راست پایین شکم انجام دهیم قسمت متقارن آن یعنی سمت چپ و پایین شکم درد می گیرد که درد متقارن یا ضربدری، تکانی یا لرزشی نیز خوانده می شود.

3- درد ناشی از مالش روده بزرگ با نشانه روسینگ (جراح دانمارکی). در آپاندیسیت حاد در اثر مالش شکم در جهت روده بزرگ از پایین سمت راست به طرف بالا و سپس افقی و سپس به طرف پایین در جهت سکوم درد شدت می یابد یا آشکار می شود.

4- نشانه سیتکووسکی. اگر بیمار به پهلوی چپ بخوابد درد ناحیه آپاندیس شدت می یابد.

5- در معاینه، مقعد دردناک است.

6- درد هنگام بلند کردن پای راست در حال طاقباز در حالی که پزشک با دست خود اندکی ممانعت می کند.

7- کاهش درد هنگامی که بیمار پای راست را خم و جمع می کند.

ارسال شده در 3 مهر 1395 توسط