استفراغ ناشی از اختلالات معده ای و روده ای

nursing-care-of-the-child-with-a-gastrointestinal-disorder-57-638

تف کردن شیرخواران جوان عبارت است از بالا آوردن مقدار اندکی از محتوای معده که اختلالی در رشد و افزایش وزن کودک ایجاد نمی کند. علت این وضع معمولا بلعیدن هوا است و نیازی به درمان ندارد.

ب- استفراغ عادی: منظور استفراغ هایی است که هنوز علت آن پیدا نشده است. طبیعتا این تشخیص را موقعی می توان بکار برد که بیماریهایی چون آکالازیا و فتق هیاتال رد شده باشد. با پیشرفت امکانات تشخیص علل بسیاری از این استفراغ ها روشن شده است. در صورتی که استفراغ سبب اختلال رشد کودک و یا آسپیراسیون شود درمان لازم است و درمان آن همانند آکالازیا است.

ج- آکالازیا (آشالازی) نوزادان یا نارسایی دهانه معده به صورت بازگشت محتوای معده به سوی مری در نوزادان تا 50 درصد مشاهده می شود بدون آنکه یک علت عضوی خاص داشته باشد. ظاهرا دلیل این عارضه ناقص بودن مکانیسم و کار بسته شدن کاردیا یا دهانه معده است. این وضع تا 6 هفته بعد از تولد ادامه دارد و سپس عادی می شود. آکالازی هایی که بیش از 6 هفته ادامه یابد ممکن است در اثر اختلال کار اعصاب و ماهیچه های قسمت پایین مری باشد.

 

منظره بالینی: شاخص بیماری استفراغ غیر اسپاستیک است که هر دفعه کم یا زیاد از محتوای معده بدون فشار از آن خارج می شود. این گونه استفراغ معمولا چند روز پس از تولد شروع می شود و بلافاصله پس از شیر خوردن و در حالت دراز کشیدن اتفاق می افتد. از دست دادن منظم محتوای معده می تواند به اختلالات شدید رشد و دیستروفی و لاغری بیانجامد. عوارض دیگر بیماری عبارتند از آسپیراسیون یا داخل شدن مایع در ریه و پنومونی های بازگرد ناشی از آسپیراسیون.

درمان:

شیرا را باید به وسیله مواد غلیظ و سفت کننده چون نستارژل پرقوام کرد و بهتر است که به جای این کار قبل از شیر دادن چند قاشق غذا خوری پوره با فرنی سفت به کودک داده شود. گاهی اوقات نیز می توان با تجویز لومینالت و آرام کردن شیرخوار به درمان کمک کرد. چنانچه این اقدامات نتایج مطلوب را به بار نیاورد آن وقت باید شیرخوار را به وسیله سر بالا کردن تختخواب تا 60 حدرجه به نیمه عمودی خواباند. برای این کار صندلی های مخصوص نیز وجود دارد. چنانچه استفراغ بعد از 6 هفتگی ادامه یافت یا اقدامات درمانی فوق موثر واقع نشد باید برای نفی بیماریهای دیگر چون فتق هیاتال یا استنوزپیلور صوت نگاری یا پرتونگاری به عمل آید. چنانچه بعد از 6 ماهگی هنوز بازپس زدن غذا از معده به مری وجود داشت باید درمان جراحی به عمل آید به ویژه اگر یک التهاب مری ناشی از این عارضه بروز کرده باشد.

ارسال شده در 31 شهریور 1395 توسط