برای افزایش سلامتی مایعات بیشتری بنوشید

functions-of-water-in-human-body

 

آب یکی از مهم ترین موادی است که زندگی بشر را تامین می کند. به عبارت دیگر آب یکی از ضروریات زندگی موجودات زنده و بدن انسان است و در تمام فعالیتهای بدن نش دارد. به طور کلی بدن انسان به آب نیاز دارد و روزانه باید به مقدار کافی به همه اندامهای بدن برسد.

اگر از آب محروم شویم فقط سه روز قادر به زنده ماندین هستیم در صورتی که بدون غذا می توانیم حدودا یک هفته زنده بمانیم. دلیل اینکه ما نمی توانیم بدون آب بیشتر از سه روز زنده بمانیم آن است که منبع ذخیره ای برای آب در بدن وجود ندارد.

اگر فردی فعالیت زیادی داشته باشد مقدار دفع آب روزانه اش از طریق تنفس و تعریق بیشتر است چنین فردی بیشتر از مقادیر ذکر شده آب از دست می دهد. آب مواد مغذی را از معده و روده به سلولهای عضلانی حمل می کند و وسیله ای است که گرمای زیاد به دست آمده از فعالیت بافت عضلانی را پراکنده می نماید و کاهش آن نیز باعث افت اجرای فعالیت اندامهای بدن می شود. بنابراین این افت را نمی توان نادیده گرفت.

اولین علامت کمبود آب با احساس عطش و تشنگی جلوه گر می شود و سپس مقدار دفع ادرار کاسته می گردد. در افراد بالغ آب 60 درصد از وزن کل بدن و 70 درصد از وزن بدون چربی را تشکیل می دهد. بنابراین مقدار آن در بدن به سن و مقدار چربی بستگی دارد و بین 50 تا 70 درصد در نوسان است. آب قسمتی از بافتهای بدن را تشکیل می دهد.

غلظت بدن در بافتهای گوناگون متفاوت است. به طوری که در ماهیچه 72 درصد، در بافتهای چربی 20 تا 35 درصد و در استخوان و غضروفها 10 درصد آنها را تشکیل می دهد. مردم اغلب می پرسند چه مقدار آب باید نوشید. در حالی که پاسخ به این سوال بسیار مشکل است. این موضوع بستگی دارد به آنچه که می خورید یا می آشامید چرا که بسیاری از میوه ها و سبزیها آب زیادی دارند. همچنین در پاسخ به سوال اینکه چه مقدار آب باید نوشید می توان گفت: آن قدر که برای تولید 4-3 پیمانه ادرار در روز یعنی 5/1 تا 2 لیتر کافی باشد.

مقدار مایعات مورد نیاز با توجه به وزن بدن به سن فرد هم بستگی دارد به طوری که هر چه انسان جوان تر باشد برای هر واحد از وزن بدنش به آب بیشتری نیازمند است.

روزانه 6 درصد از آب بدن یک شخص بالغ و 15 درصد آب بدن اطفال تعویض و جابه جا می شود بنابراین آب بیشتر از مواد مغذی دیگر تعویض می گردد. وجود این ماده برای فعالیتهای گوارش، جذب، گردش خون و دفع، کاهش وزن و بهره گیری از ویتامینهای محلول در آب ضروری می باشد. روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. این کار برای فعالیت بسیرای از اندامهای بدن به ویژه پوست، کلیه ها و قلب مفید است.

آب مهم ترین دارو در آب کردن چربی اضافی و جلوگیری از ایجاد چربی است. آبی که به صورت منظم نوشیده شود شربت جادوی لاغری نامیده می شود. مصرف روزانه 8-6 لیوان آب در حل کردن چربیهای ذخیره شده بسیار موثر است. دریافت میزان مناسب آب به فرد در کاهش وزن کمک می کند. نوشیدن آب قبل از مصرف غذا باعث فریب خوردن مغز می شود.

هنگامی که آب به جای غذا استفاده شود غذایی به عنوان چربی ذخیره نخواهد شد. آب اضافی هم از بدن خارج می شود بدون آنکه افزایش وزنی ایجاد کند. اما نوشیدن آب بلافاصله پس از خوردن غذایی یا همراه آن با رقیق کردن اسید معده و آنزیمهای گوارشی باعث سوء هاضمه می شود و تغییری در وزن شما نخواهد داد.

نوشیدن منظم آب فراوان به بدن در سوزاندن چربی ذخیره شده و از بین بردن اشتها به طور طبیعی کمک می کند. علاوه بر این آب برای حذف دمای مناسب بدن لازم است. بنابراین جایگزینی آب که همواره از طریق تعریق و دفع از دست می دهیم کار بسیار مهمی می باشد.

آب برای پیشگیری از بروز یبوست مزاج، که با پا به سن گذاشتن ظاهر می شود حیاتی است. به طور کلی آب یکی از موثرترین ملینهاست. زیرا موجب حل شدن مدفوع سفت و دفع آن از روده می شود. در یبوستهای مزمن هر روز صبح پیش از صبحانه دو لیوان آب سرد مصرف شود. بهترین راه شستشوی بدن به ویژه عروق از سموم نوشیدن آب ساده و معمولی است. بنابراین به اندازه لازم آب بنوشید تا شاهد تجدید قوای بدنتان و آماده به خدمت بودن آن باشید.

 

ارسال شده در 28 شهریور 1395 توسط