دیابت چه عارضه های مزمنی دارد

blue-blood-sugar-monitor

عوارض مزمن دیابت عبارتند از:
الف) بیماری های عروقی: افزایش مزمن مقدار قند خون منجر به آسیب رگهای خونی می شود. بیماری به شکل آسیب رگ های خونی کوچک و نیز سرخرگ های بزرگ بروز می کند. آسیب دیدگی رگ های کوچک منجر به میکروآنژیوپاتی و در نتیجه یک یا چند عارضه ی زیر می شود:
• بیماری شبکیه ای (رتینوپاتی) دیابتی: عبارت است از رشد رگ های خونی شکننده و ضعیف در شبکیه و نیز ادم لکه ی زرد که می تواند به کاهش دید شدید یا نابینایی منجر شود. رتینوپاتی دیابتی شایع ترین علت نابینای در بزرگسالان غیر مسن در ایالات متحده است.
• بیمار عصبی (نوروپاتی) دیابتی: عبارت است از غیر طبیعی شدن و کاهش حس که معمولا به شکل کرختی یا بی حسی در ناحیه پوشیدن دستکش و جوراب و با شروع از پاها بروز می کند ولی به طور بالقوه در سایر عصب ها و اغلب در مراحل دیررس در دست ها و انگشتان آنها نیز ایجاد می شود. مجموعه ی نوروپاتی و آسیب عروقی دیابتی می تواند منجر به ایجاد پای دیابتی شود که عبارت است از افزایش بروز زخم های پوستی و عفونت آنها که در موارد شدید به مرگ بافت (نکروز) و قانقاریا (گانگرن) می انجامد که شایع ترین علت قطع عضو غیر ضربه ای بزرگسالان را در کشورهای پیشرفته تشکیل می دهد و معمولا در پا یا انگشتان آن ایجاد می شود ممکن است ضعف عضلانی ناشی از نوروپاتی دیابتی بروز نماید.
• بیماری کلیوی (نفروپاتی) دیابتی: عبارت است از آسیب کلیه در اثر دیابت که می تواند ه نارسایی مزمن کلیه منجر شود که در نهایت به دیالیز نیاز پیدا می کند دیابت شیرین شایع ترین عامل نارسایی کلیه بزرگسالان در دنیا به شمار می آید.
• بیماری عضله قلب (کاردیومیوپاتی) دیابتی: عبارت است از آسیب عضله ی قلب در اثر دیابت که به اختلال عملکرد قلب در زمان دیاستول (اتساع به ویژه اتساع بطن ها) و سرانجام نارسایی قلبی می انجامد.
آسیب دیدگی رگ های بزرگ بدن بیماری ماکروواسکولار موجب بیماری های قلبی عروقی زیر
می شود که تسریع تصلب (سختی) سرخرگ ها (آترواسکلروز) عامل آن است:
• بیماری سرخرگ کرونر که منجر به آنژین صدری یا انفارکتوس میوکارد حمله ی قلبی
می شود.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

 

ارسال شده در 27 شهریور 1395 توسط