علل بروز و چگونگی پیشگیری از خستگی

fatigue-overview

کم خوابی، مخصوصا بی خوابی یکی از علل بسیار مهم خستگی است. بعضی از بیماری ها، داروها، عادت غذایی و بالا رفتن سن نقشی در کم خوابی و بی خوابی دارند که اگر پیشگیری نشوند و تغییراتی در آنها بوجود نیاید مشکلات بزرگی را باعث می شوند. استراحت و خوابیدن باید به صورت عادتی تعریف شده در آیند. به عبارت دیگر شخص باید در سر ساعت مخصوص بخوابد و در موعد مقرر از خواب بیدار شود تا بدن به آن عادت نماید.

1) نگرانی و اضطراب:

اضطراب و نگرانی یکی از عوامل خستگی است.

2) کم خوابی و بی خوابی:

کم خوابی، مخصوصا بی خوابی یکی از علل بسیار مهم خستگی است. بعضی از بیماری ها، داروها، عادت غذایی و بالا رفتن سن نقشی در کم خوابی و بی خوابی دارند که اگر پیشگیری نشوند و تغییراتی در آنها بوجود نیاید مشکلات بزرگی را باعث می شوند. استراحت و خوابیدن باید به صورت عادتی تعریف شده در آیند. به عبارت دیگر شخص باید در سر ساعت مخصوص بخوابد و در موعد مقرر از خواب بیدار شود تا بدن به آن عادت نماید. بنا به توصیه دانشمندان و پژوهشگران 8 ساعت استراحت در شبانه روز امریست مهم و ضروری، کمپانی های بزرگ در سال های اخیر به کارمندان خود توصیه می کند که در اواسط روز چند دقیقه خوابیدن و یا به قول معروف چرت کوتاهی بزنید زیرا باعث بالا رفتن کیفیت کار می شود و خستگی را از بین می برد.

3) زندگی بدون حرکت و نداشتن فعالیت های جسمانی:

گاهی بی حرکت ماندن و نداشتن فعالیت های جسمانی خود موجب خستگی می شود. زندگی شهری و پای تلویزیون نشستن آن هم به طور طولانی در نهایت خستگی مزمن را بوجود می آورد و شخص دیگر قادر نخواهد بود مانند افراد معمولی کارهای بدنی سنگین یا طبیعی انجام دهد. این نوع روش زندگی موجب چاقی، پرخوری، بالا رفتن کلسترول خون و غیره می شود و باعث بروز سرطان های مختلف، بیماری قند و بیماری های قلبی می گردد. سازمان بهداشت جهانی نگران نتایج روش رندگی بدون حرکت است و می داند که در یکی دو دهه آینده این روش زندگی باعث مرگ زودرس میلیون ها نفر خواهد شد.

4) عادت غذایی

نداشتن رژیم غذایی متعادل و موازنه شده و خوردن غذاهای بی ارزش، مخصوصا چربی زیاد، مواد قندی، غذاهای کنسرو شده که حاوی مقدار زیادی مواد شیمیایی هستند هر یک نقشی انکارناپذیر در بروز خستگی و مزمن شدن آن دارند. مصرف نوشابه های الکلی همیشه خستگی را به همراه دارند و گاهی نوشابه های کافئین دار نیز مزید بر علت می شوند و باعث بی خوابی شده خستگی را زیاد می کنند.

5) داروها:

بعضی از داروهای شیمیایی مانند داروی درمان بیماری های قلبی، داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها که برای آسم و آلرژی مصرف می شوند و داروهای سرماخوردگی باعث بروز یا شدت خستگی می شوند.

ارسال شده در 9 مهر 1395 توسط