تاثیرات منفی افزایش کلسترول خون

 

 

205091

 

کلسترول (چربی خون) بخش اصلی هر سلول است. بدن کلسترول مورد نیاز خود را بیشتر در کبد تولید می کند. مشکل هنگامی نمایان می شود که بدن بیش از اندازه به تولید کلسترول می پردازد. به ویژه اینکه کلسترول اضافی در رگها، از جمله رگهای غذا دهنده قلب رسوب می کند افزایش کلسترول خون، عامل مهمی در بروز حمله قلبی محسوب می شود.

 

افرادی که میزان کلسترول خون آنها بالاست چهار برابر بیش از افرادی که کلسترول خونشان طبیعی است در معرض ابتلا به بیماری قلبی قرار می گیرند. کلسترول بالای خون مانند فشار خون بالا، یک عارضه بی سر و صدا است که اولین بار با آزمایش خون به آن پی می برید. بهتر است میزان کلسترول خون شما 200 میلی گرم در سی لیتر یا کمتر باشد.

هر چه کلسترول خوب (HDL) بالاتر و کلسترول بد (LDL) کمتر از 120 باشد بهتر است. بسیاری از غذاها به ویژه سبزیها و میوه ها الیاف سلولزی (فیبرها) دارند که می توانند میزان کلسترول خون را کاهش دهند و به عبارت دیگر می توان از آنها به عنوان محافظین قلب نام برد. افرادی که از برنامه غذایی کم چربی و سلولزدار پیروی می کنند معمولا کلسترول خیلی پایینی دارد و احتمال خطر بروز بیماری قلبی در آنها کم است. تحقیقات نشان داده است که ورزش تاثیر بسیار مناسبی بر کاهش کلسترول خون دارد.

ارسال شده در 22 شهریور 1395 توسط