اختلال های روان پریشی با اسکیزوفرنی

bigstock-schizophrenia-in-word-collage-small

وقتی که به بیماری روانی شدیدی فکر می کنیم به احتمال زیاد اسکیزوفرنی به ذهن مان می آید. اسکیزوفرنی در افراد کلیه فرهنگ ها و در هر قشری روی می دهد و مدت مدیدی است نشانه های مشخصه آن تشخیص داده شده اند.

این اختلال با مجموعه ای از نشانه های مختلف مشخص می شود که غرابت شدید در ادراک، تفکر، عمل، خودپنداره و شیوه ارتباط برقرار کردن با دیگران از آن جمله هستند. با این حال صفت بارز اسکیزوفرنی از دست دادن قابل ملاحظه تماس با واقعیت است که با عنوان روان پریشی به آن اشاره می شود. با اینکه جلوه بالینی اسکیزوفرنی از یک بیمار به بیمار دیگر تفاوت دارد.

همه گیر شناسی اسکیزوفرنی

خیلی از افراد وقتی آگاه می شوند که اسکیزوفرنی به اندازه صرع شایع است تعجب می کنند. خطر مبتلا شدن به اسکیزوفرنی در طول زندگی در حدود 1 درصد است. این بدان معنی است ه از هر 100 نفر که این روزها به دنیا می آیند و تا 55 سالگی زنده می مانند یک نفر به این اختلال دچار خواهد شد. البته آماری مانند این به معنی آن نیست که هر کسی دقیقا میزان خطر یکسانی دارد. از لحاظ آماری بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به این اختلال قرار دارند کسانی که از خانواده هایی هستند که هرگز موردی از اسکیزوفرنی نداشته اند. گروه های دیگری نیز وجود دارند که به نظر می رسد خیلی در معرض خطر ابتلا به اسکیزوفرنی قرار دارند. برای مثال افرادی که در زمان تولد انها پدرشان مسن تر بوده هنگامی که بزرگ می شوند دو تا سه برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به اسکیزوفرنی قرار دارند. علاوه بر این به نظر می رسد افرادی که منشاء آفریقایی- کارائیبی دارند و در انگلستان زندگی می کنند بیشتر از میزان مورد انتظار در معرض خطر اسکیزوفرنی قرار دارند. همچنین به نظر می رسد که میزان اسکیزوفرنی به طور غیر منتظره ای در ایرلند غربی و کرواسی بالاست و در پاپوئای گینه جدید پایین است.

اکثر موارد اسکیزوفرنی در اواخر نوجوانی و اوایل بزرگسالی آغاز می شوند. با اینکه گاهی اسکیزوفرنی در کودکان یافت شده است اما این موارد نادر هستند. اسکیزوفرنی می تواند در میانسالی و بعد از آن نیز آغاز شود اما بار دیگر این روند معمول نیست. جالب اینکه اسکیزوفرنی در مردان زودتر از زنان آغاز شود اما بار دیگر این روند معمول نیست. جالب اینکه اسکیزوفرنی در مردان زودتر از زنان آغاز می شود. در مردان موارد جدید اسکیزوفرنی بین 20 تا 24 سالگی به اوج می رسد. میزان بروز اسکیزوفرنی در زنان در همین دوره سنی به اوج می رسد اما این اوج کمتر از اوج مردان محسوس است. بعد از 35 سالگی، تعداد مردانی که به اسکیزوفرنی دچار می شوند به طور محسوسی افت می کند در حالی که تعداد زنانی که به این اختلال مبتلا می شوند افت نمی کند. در عوض افزایش دومی در موارد جدید وجود دارد که در حدود 40 سالگی آغاز می شود.

به طور کلی متوسط سن شروع اسکیزوفرنی در حدود 25 سالگی برای مردان و در حدود 29 سالگی برای زنان است.

شماری از پژوهشگران معتقدند که مردان علاوه بر اینکه در سن پایین تری به اسکیزوفرنی مبتلا می شوند به نوع شدیدتر این اختلال نیز دچار می شوند. این عقیده با تحقیق نوپولوس، فلام و آندریزن که از روش تصویربردازی مغز استفاده کردند هماهنگ است. آنها نشان دادند که نابهنجاری های مرتبط با اسکیزوفرنی در ساختار مغز، در بیماران مرد شدشدتر از بیماران زن هستند. تفاوت های مرتبط با جنسیت در شدت بیماری ممکن است توضیح دهند که چرا برخی از پژوهشگران معلوم کرده اند که اسکیزوفرنی در مردان شایع تر از زنان است. اگر زنان به نوع نه چندان شدید اسکیزوفرنی مبتلا شوند و اگر نشانه های افسردگی بیشتری نیز داشته باشند امکان دارد که اصلا تشخیص داده نشوند یا مبتلا به اختلال های دیگر تشخیص داده شوند.

چه چیزی ممکن است نتیجه بالینی بهتر را برای زنان مبتلا به اسکیزوفرنی توجیه کند؟

یک احتمال این است که هورمون های جنسی زن نقش حفاظتی دارند. وقتی که سطح استروژن پایین است (که قبل از قاعدگی چنین است) یا افت می ند نشانه های روان پریشی در زنان مبتلا به اسکیزوفرنی اغلب بدتر می شوند. بنابراین تاثیر حفاظتی استروژن می تواند به توجیخ شروع معوق اسکیزوفرنی در زنان کمک کند. کاهش سطح استروژن در حدود یائسگی ممکن است این را نیز توجیه کند که چرا شروع دیر هنگام اسکیزوفرنی زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند. در ضمن شواهدی وجود دارند مبنی بر اینکه این الگوی شروع دیر هنگام در زنان با جلوه بالینی شدیدتر ارتباط دارد.

ارسال شده در 22 شهریور 1395 توسط