تاثیرات منفی مصرف الکل برای بدن

 

 

alcohol-drinking-bad-effects

 

وقتی در مصرف الکل زیاده روی می کنید بهتر است منتظر عوارض ناگوار آن بر بدنتان باشید آسیب هایی که به ارگان های حیاتی بدنتان وارد میکند بسیار خطرناک هستند مثلا در بانوان خطر سرطان سینه با مصرف الکل چندبرابر می شود روان پریشی ،آشفتگی های روانی و سراسیمگی ،هذیان گویی و توهمات مختلف از عوارض روانی مصرف الکل می باشند.

تاثیرات جسمانی مصرف مزمن الکل:

تصویر بالینی افرادی که به صورت افراطی الکل مصرف می کنند بسیار نامطلوب است. الکلی که مصرف می شود به جز تقریبا 5 تا 10 درصد آن که از طریق تنفس، ادرار و تعریق دفع می شود باید جذب بدن شود. عمل جذب را کبد انجام می دهد اما وقتی که مقادیر زیادی الکل مصرف شده باشد کبد ممکن است به طور جدی خسته شود و سرانجام به طور برگشت ناپذیری صدمه ببیند. در واقع 15 تا 30 درصد افرادی که زیاد مشروب مصرف می کنند دچار سیروز کبد می شوند اختلالی که سفت شدن گسترده رگ های خون را شامل می شود.

الکل ماده ای پر کالری نیز هست. یک پیمانه ویسکی تقریبا 1200 کالری تامین می کند ه نصف الری لازم برای یک روز است. بنابارین مصرف الکل اشتهای مشروبخوار را برای غذایی دیگر کاهش می دهد. چون الکل ارزش غذایی ندارد مشروبخواران افراطی دچار سوء تغذیه می شوند. علاوه بر این مشروبخواری سنگین توانایی بدن را برای به مصرف رساندن مواد غذایی مختل می کند بنابراین کمبود مواد غذایی را نمی توان با خوردن قرص های ویتامین جبران کرد. بسیاری از سوء مصرف کنندگان الکل دچار افزایش نشانه های معدی روده ای مانند معده درد نیز می شوند.

تاثیرات روانی- اجتماعی سوء مصرف و وابستگی به الکل:

مشروبخواران افراطی علاوه بر مشکلات جسمانی مختلف معمولا از خستگی مزمن، حساسیت مفرط و افسردگی نیز رنج می برند. در آغاز ممکن است الکل با کمک کردن به فرد برای اینکه واقعیت های تحمل ناپذیر را نادیده بگیرد و احساس کفایت و ارزش را در او تقویت کند تکیه گاه مناسبی برای پرداختن به استرس زندگی مخصوصا در مدت دوره های استرس حاد باشد. سرانجام مصرف بیش از حد الکل نتیجه عکس می دهد و به استدلال معیوب قضاوت نامناسب و تباهی تدریجی شخصیت منجر می شود. معمولا رفتار خشن و نامناسب می شود و مشروبخوار به طور فزاینده  ای مسئولیت کمتری را می پذیرد افتار کردن به ظاهر شخصی خود را از دست می دهد، از همسر و خانواده غفلت می کند و به طور کلی زودرنج و تحریک پذیر شده و مایل نیست درباره این مشکل بحث کند.

هنگامی که قضاوت مختل می شود، مشروبخوار افراطی ممکن است نتواند شغل خود را نگه دارد و به طور کلی صلاحیت خود را برای نار آمدن با ضروریات جدید از دست می دهد. آشفتگی و تباهی کلی شخصیت ممکن است در نداشتن کار و قطع رابطه زناشوی انعکاس یابد. در این زمان سلامت کلی مشروبخوار احتمالا رو به وخامت رفته و ممکن است صدمه مغزی و کبد روی داده باشند. برای مثال شواهدی وجود دارند مبنی بر اینکه مغز مشروبخوار حتی زمانی که نشانه های عضوی شدید وجود نداشته باشند صدمه عضوی پراکنده دیده است و حتی مشروبخواری ملایم تا توسط می تواند تاثیر ناگواری بر حافظه و حل مسئله داشته باشد. پژوهشگران دیگری معلوم کرده اند که مصرف افراطی الکل بعدها در زندگی با افزایش مقدار صدمه عضوی ارتباط دارد.

روان پریشی های مرتبط با سوء مصرف شدید الکل:

چند واکنش روان پریشی حاد در طبقه بندی تشخیصی اختلال های ناشی از مواد قرار دارند. این واکنش ها در افرادی ایجاد می شوند که به مدت طولانی مشروبخواری افراطی کرده یا به دلایل دیگری تحمل آنها برای الکل کاهش یافته است. برای مثال به خاطر ضایعات مغزی ناشی از مصرف بیش از حد و طولانی مدت الکل. این گونه واکنش های حاد معمولا کوتاه مدت هستند و عموما از سردرگمی، برانگیختگی و روان آشفتگی تشکیل می شوند. شواهدی وجود دارند مبنی بر اینکه ممکن است روان آشفتگی با سطح پایین تر تیامین در افراد الکلی ارتباط داشته باشد. این اختلال ها معمولا روان پریشی های الکلی نامیده می شوند زیرا با از دست دادن موقتی ارتباط با واقعیت مشخص می شوند.

در بین افرادی که به صورت افراطی برای مدت طولانی الکل مصرف می کنند واکنشی به نام روان آشفتگی ترک الکل ممکن است روی دهد. این واکنش معمولا بعد از مشروبخواری طولانی که فرد در حالت ترک است اتفاق می افتد. صداهای جزئی یا حرکت ناگهانی اشیا ممکن است موجب برانگیختگی و سراسیمگی قابل ملاحظه شوند. نشانه های تمام عیار عبارتند از:

1- گم گشتگی در زمان و مکان که طی آن فرد برای مثال ممکن است بیمارستان را با کلیسا یا زندان عوضی بگیرد، دوستان خود را دیگر تشخیص ندهد یا مسئولان بیمارستان را به عنوان آشنایان قدیمی تشخیص دهد.

2- توهمات واضح مخصوصا در رابطه با حیوانات کوچکی که سریع حرکت می کنند مانند مارها، موش ها و سوسک ها

3- ترس شدید از اینکه این حیوانات ممکن است از نظر شکل، اندازه یا رنگ به صورت وحشتناکی تغییر کند.

  1. تلقین پذیری شدید، که طی آن می توان صرفا با تلقین کردن فرد تقریبا هر حیوانی را ببیند.

5- لرزش های های محسوس در دست ها، زبان و لب ها

6- نشانه های دیگری از جمله عرق کردن، تب، و ضربان قلب سریع و ضعیف، زبان باردار و نفس بدبو.

روان آشفتگی معمولا 3 تا 4 روز ادامه می یابد و خواب عمیقی را به دنبال دارد. هنگامی که فرد بیدار می شود نشانه های معدودی غیر از پشیمانی جزئی احتمالی باقی می مانند اما غالبا فرد بدجوری می ترسد و ممکن است به مدت چند هفته یا چند ماه مشروبخواری را از سر نگیرد. با این حال معمولا مشروبخواری در نهایت از سرگرفته می شود و برگشت به بیمارستان با حمله ای جدید را در پی دارد. میزان مرگ در اثر روان آشفتگی ترک به خاطر تشنجات، توقف قلب و عوارض دیگر یک زمانی تقریبا 10 درصد برآورده شده بود. اما در حال حاضر با داروهایی مانند کلردیازپوکساید میزان مرگ هنگام روان آشفتگی ترک و ترک الکل حاد به طور محسوسی کاهش یافته است.

دومین روان پریشی مرتبط با الکل اختلالی است که با عنوان اختلال یادزدایشی مربوط به الکل به آن اشاره می شود. اولین بار در سال 1887 این اختلال را توصیف کردند و یکی از شدیدترین اختلال های مرتبط با الکل است. نشانه برجسته، نقص حافظه است مخصوصا در ارتباط با رویدادهای نزدیک ه گاهی با تحریف رویدادها همراه است. افراد مبتلا به این اختلال ممن است تصاویر، چهره ها، اتاق ها و اشیای دیگری را که به تازگی دیده اند تشخیص ندهند اما احساس کنند که این افراد یا اشیا آشنا هستند. این افراد به طور فزاینده ای شکاف های حافظه خود را با خاطره پردازی و داستان های خیالی پر می کنند که به تداعی های نامرتبط و تحریف شده منجر می شود. امکان دارد که این افراد از نظر مکان و زمان دچار هذیان و تحریف شوند اما معمولا گیجی و اعمال بیمارگون آنها با تلاش های آنها برای پر کردن شکاف های حافظه ارتباط نزدیکی دارند

ارسال شده در 19 شهریور 1395 توسط