به چه شیوه هایی می توانیم دیابت را از خود دور کنیم

doctor-with-vile-of-yellow-liquid

احتمال بروز دیابت نوع 1 به استعداد ژنتیکی مبتنی بر انواع HLA به ویژه نوع DR3 و DR4 نوعی عامل برانگیزاننده ی محیطی که احتمالا نوعی عفونت است هر چند قطعیت آن در تمام موارد ثابت شده و پاسخ خود ایمنی کنترل نشده ای که به سلول های بتای تولید کننده ی انسولین حمله می کند بستگی دارد. بعضی از تحقیقات نشان داده اند که احتمالا شیر مادر موجب کاهش ابتلا به دیابت فرزند در
سال های بعد می شود. عوامل خطر تغذیه ای دیگر نیز در حال بررسی هستند ولی هنوز شواهد قاطعی در این باره به دست نیامده است. دادن روزانه 2000 واحد بین المللی ویتامین D در نخستین سال زندگی به نوزادان با کاهش احتمال ابتلای آنها به دیابت نوع 1 همراه است هر چند که ارتباط سببی میان این دو موضوع نامشخص است. میزان شیوع آغاز دیابت در کودکان غیر مبتلا به دیابت آشکار دارای آنتی بادی های ضد پروتئین های سلول بتا (در مراحل اولیه ی بروز واکنش ایمنی علیه این پروتئین ها) و درمان شده با ویتامین B3 (نیاسین) در یک فاصله ی زمانی 7 ساله کمتر از یک دوم میزان روز آن در میان جوامع عمومی و حتی کمتر از افراد دارای این آنتی بادی درمان نشده با ویتامین B3 بوده است.
احتمال ایجاد دیابت نوع 2 را می توان در بسیاری از انواع با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و افزایش فعالیت فیزیکی کاهش داد. انجمن دیابت آمریکا حفظ وزن در محدوده ی سالم حداقل 5/2 ساعت ورزش در هفته (پیاده روی سریع کافی است) مصرف چربی به مقدار متوسط یا کم و خوردن مقدار کافی فیبر (مانند غلات کامل) را توصیه می کند.
در مطالعات متعدد ارتباط میان دیابت نوع 2 و خوردن بعضی غذاها یا داروها مطرح شده است. بعضی بررسی ها به تاخیر افتادن پیشرفت دیابت را در افراد مستعد ابتلا به این بیماری از طریق مصرف
پیشگیرانه ی داروهای خوراکی ضد دیابت مانند متفورمین و روزیگلیتازون یا داروی ضد فشار خون والسارتان نشان داده اند.
در بیماران مبتلا به آرتریت روماتویید تحت درمان با هیدروکسی کلروکلین میزان بروز دیابت تا 77% کاهش یافته که کانیسم این تاثیر مشخص نیست. شیردهی ممکن است موجب پیشگیری از ابتلای مادر به دیابت نوع 2 شود.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 19 شهریور 1395 توسط