کمک به درمان افسردگی با این داروها

antidepressants_1673710c

 

برای درمان افسردگی از چه داروهایی استفاده می شود این داروها چه تاثیراتی بر افراد افسرده میگذارند پاسخ بیماران افسرده به استفاده از این داروها چیست ؟عوارض جانبی مصرف داروهای ضدافسردگی چیست؟چه تاثیراتی بر بدن بیماران مبتلا به افسردگی خواهند گذاشت.

دارودرمانی

داروهای ضد افسردگی، تثبیت کننده خلق، و ضد روان پریشی برای درمان اختلال های یک قطبی و دوقطبی مورد استفاده قرار گرفته اند. اولیبن طبقه داروهای ضد افسردگی در دهه 1950 ساخته شدند این داروها به بازدارنده های مونوآمین اکسیداز معروف هستند زیرا از فعالیت مونوآمین اکسیداز جلوگیری می کنند آنزیم مسئول تجزیه نوراپی نفرین و سروتونین بعد از اینکه آزاد شدند. بازدارنده های مونوآمین اکسیداز می توانند در درمان افسردگی بسیار موثر باشند مخصولا افسردگی نامتعارف اما اگر غذاهای مملو از اسید آمینه تیرامین مصرف شده باشند (مثل شراب قرمز، آبجو، پنیر کهنه) این بازدارنده ها می توانند عوارض جانبی بالقوه خطرناک گاهی حتی مهلک داشته باشند و به همین خاطر این روزها زیاد مصرف نمی شوند مگر اینکه داروهای طبقات دیگر موثر واقع نشده باشند.

برای بیماران نسبتا تا شدیدا افسرده از جمله آنهایی که به افسرده خویی مبتلا هستند درمان دارویی ارجح از اوایل دهه 1960 تا تقریبا 1990 یکی از داروهای ضد افسردگی استاندارد بود مانند ایمی پرامین که انتقال عصبی مونوآمین ها را افزایش می دهند. اثربخشی داروهای سه حلقه ای در کاهش دادن نشانه های افسردگی در صدها تحقیق ثابت شده است و در این تحقیقات پاسخ بیماران افسرده که این داروها را مصرف کرده بودند با پاسخ بیمارانی که دارونما دریافت کرده بودند مقایسه شد. متاسفانه فقط در حدود 50 درصد بهبودی بالینی قابل ملاحظه نشان می دهند و بسیاری از این بیماران هنوز نشانه های افسردگی باقیمانده را دارند. خوشبختانه تقریبا 50 درصد افرادی که در آغاز به دارو پاسخ نمی دهند وقتی که داروی ضد افسردگی متفاوت یا ترکیبی از داروها برای آنها تجویز می شود، پاسخ بالینی قابل ملاحظه ای نشان می دهند.

متاسفانه داروهای سه حلقه ای برای برخی افراد عوارض جانبی ناخوشایندی دارند (مثل خشکی دهان، یبوست، کژکاری جنسی، و افزایش وزن) و به همین خاطر بسیاری از بیماران مصرف دارو را به مدت کافی ادامه نمی دهند تا تاثیر ضد افسردگی آن ایجاد شود. به علاوه چون این داروها وقتی که به مقدار زیاد مصرف شده باشند بسیار سمی هستند تجویز کردن آنها برای بیمارانی که خودکشی گرا هستند و ممکن است آنها را به قصد خودکشی مصرف کنند خطرناک است.

خانواده درمانی و درمان زناشویی

البته در هر برنامه درمانی پرداختن به عوامل استرس زای غیر عادی در زندگی بیمار اهمیت ارد زیرا شرایط زندگی ناخوشایند می تواند به برگشت افسردگی منجر شده و درمان طولانی تر را ایجاب کند. این نکته در تحقیقاتی ثابت شده است که نشان می دهند برگشت اختلال های یک قطبی و دوقطبی، مانند اسکیزوفرنی، با عناصر آزارنده در زندگی خانوادگی همبستگی دارد. رفتار همری که بیمار سابق آن را عیب جویانه برداشت می کند خیلی احتمال ارد که موجب برگشت افسردگی شود. برای مثال در مورد اختلال دوقطبی، چند نوع مداخله خانوادگی که هدف آنها کاهش دادن میزان ابراز هیجان یا خصومت و بالا بردن آگاهی خانواده از نحوه کنار آمدن با اختلال است در چنین موقعیت هایی برای پیشگیری از برگشت بسیار مفید بوده است. در مورد افراد متاهلی که افسردگی یک قطبی و اختلال زناشویی دارند درمان زناشویی (که به جای تمرکز کردن روی فقط افسردگی همسر بر اختلال زناشویی تمرکز می کند) در کاهش دادن افسردگی یک قطبی در همر افسرده به اندازه درمان شناختی موثر است. درمان زناشویی در افزایش رضایت زناشویی از درمان شناختی برتر است.

ارسال شده در 18 شهریور 1395 توسط