اختلالات روانی و تاثیر پذیری از فرهنگ زندگی

 

 

Outdoor solitude for young man

 

فرهنگ های مختلف و سطوح متفاوت استرس می توانند باعث ابتلای ما به افسردگی شوند درمان های موثر برای برطرف کردن اختلالات خلقی چگونه خواهند بود بیماران مانیک و افسرده درمان های مخصوص به خود را می طلبند و بسته به فرهنگ و سبک زندگی میزان اختلالات روانی متغییر خواهد بود.

تفاوت های میان فرهنگی در میزان شیوع

میزان شیوع افسردگی به گونه ای که تحقیقات همه گیرشناسی آن را نشان داده اند در کشورهای مختلف بسیار تفاوت دارد. برای مثال میزان شیوع در طول عمر در کشور تایوان 5/1 درصد در حالی که در ایالات متحده و لبنان 17 تا 19 درصد برآورد شده است. بدون شک دلایل این تفاوت زیاد بسیار پیچیده هستند و برای اینکه کاملا از آن آگاه شویم تحقیقات زیادی باید اجرا شوند. عقایدی که مورد بررسی قرار دارند عبارتند از سطوح مختلف متغیرهای مخاطره آمیز روانی- اجتماعی در فرهنگ های مختلف و سطوح متفاوت استرس. برای مثال به نظر می رسد که در متغیرهای مخاطره آمیزی چون سبک انتسابی بدبینانه، تفاوت های میان فرهنگی وجود دارد هر چند که معلوم نیست چگونه ا ین تفاوت ها ممکن است به میزان متفاوت افسردگی تبدیل شوند زیرا هنوز نمی دانیم که آیا متغیرهای مخاطره آمیز یکسانی در فرهنگ های مختلف عمل می کنند یا نه.

درمان ها و نتایج

خیلی از بیمارانی که به اختلال های خلقی مبتلا هستند در صدد درمان بر نمی آیند و اکثر بیماران مانیک و افسرده بدون درمان ظرف مدت کمتر از یک سال بهبود می یابند. با این حال با توجه به انواع درمان هایی که این روزها در دسترس قرار دارند و با در نظر داشتن مقدار زیادی رنج کشیدن و از دست دادن بارآوری که افراد افسرده و مانیک متحمل می شوند تعداد زیادی از افرادی که دچار این اختلال ها می شوند در صدد درمان بر می آیند. این در زمانی روی می دهد که آگاهی عموم مردم از موجود بودن درمان های موثر افزایش یافته و در رابطه با تجربه کردن اختلال خلقی، داغ ننگ کمتری به افراد زده می شود. با این حال نتایج به دست آمده از زمینه یابی ملی همایندی چند اختلال نشان دادند که فقط حدود 40 درصد افراد مبتلا به اختلال های خلقی تحت درمان مناسب قرار می گیرند و این در حالی است که 60 درصد باقی تحت هیچ درمان یا مراقبت مناسب قرار نمی گیرند.

 

ارسال شده در 18 شهریور 1395 توسط