انواع و اقسام دیابت شیرین

blood-sugar

اکثر موارد دیابت شیرین در یکی از دو گروه بزرگ یعنی دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 قرار می گیرند. دیابت نوع، جایگزین انواع قبلی، یعنی دیابت کودکان، دیابت جوانان و دیابت وابسته به انسولین و واژه دیابت نوع 2 جانشین انواع قبلی یعنی دیابت بزرگسالان، دیابت چاقی و دیابت غیروابسته به انسولین شده است. علاوه بر دو نوع مزبور منابع مختلف چند نوع دیگر از دیابت شیرین را معرفی کرده اند که عبارتند از: دیابت حاملگی، دیابت نوع 1 مقاوم به انسولین (یا دیابت دوگانه)، دیابت نوع 2 با پیشرفت به نوع نیازمند تزریق انسولین، و دیابت خود ایمن نهفته ی بزرگسالان که دیابت نوع 5/1 هم نامیده می شود. همچنین نوع دیگری از دیابت موسوم به دیابت جوانان با شروع در دوران بلوغ ذکر شده است که به گروهی از اختلالات تک ژنی (مونو ژنیک) ایجاد شده در چندین ژن منفرد اطلاق می شود و دارای سابقه ی فامیلی قوی است و به صورت ابتلا به دیابت نوع 2 در قبل از 30 سالگی تظاهر می یابد.
دیابت نوع 1 با فقدان سلول های بتای تولید کننده ی انسولین که موجب کمبود انسولین می شود همراه است. این نوع دیابت را می توان به دو نوع با وساطت سیستم ایمنی یا با علت ناشناخته تقسیم کرد. اکثر موارد دیابت نوع 1 از نوع با وساطت سیستم ایمنی است یعنی در آن کمبقود سلول های بتا در اثر حمله ی خودایمنی با وساطت سلول T (یکی از دو نوع لنفوسیت) ایجاد می شود. راه پیشگیری شناخته شده ای در برابر دیابت نوع 1 وجود ندارد. حدود 10% از انواع دیابت شیرین در آمریکای شمالی و اروپا را نوع 1 تشکیل می دهد (البته این میزان در نقاط جغرافیایی مختلف متفاوت است). در مناطق دیگر ممکن است آمار مبتلایان بیش از این حد باشد. اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع 1 در شروع بیماری از نظر سایر موارد سالم هستند و وزن آنها نیز طبیعی است. معمولا حساسیت و پاسخ دهی این بیماران به انسولین به ویژه در مراحل اولیه طبیعی است.
دیابت نوع 1 می تواند کودکان یا بزرگسالان را مبتلا کند ولی به طور سنتی آن را دیابت جوانان
می نامند زیرا اکثر موارد دیابت در کودکان را تشکیل می دهد.
انجمن دیابت آمریکا اعلام کرده است که از هر 3 نفر آمریکایی متولد شده پس از سال 2000 یک نفر در طول عمر خود مبتلا به دیابت خواهند شد.
بر اساس آمار انجمن دیابت آمریکا تقریبا 3/18 درصد (6/8 میلیون نفر) از آمریکایی های بالای 60 سال مبتلا به دیابت هستند. شیوع دیابت قندی با افزایش سن بیشتر می شود و با بیشتر شدن افراد مسن انتظار می رود تعداد مبتلایان به دیابت نیز ازدیاد پیدا کند 18 تا 20 درصد افراد بالای 65 سال دچار هستند.
همه ی انواع دیابت قابل درمان (و نه علاج قطعی) هستند زیرا با در دسترس قرار گرفتن انسولین از سال 1921 و تزریق آن با استفاده از سرنگ، پمپ یا قلم انسولین می توان این هورمون را که درمان اصلی دیابت نوع 1 است به بدن بیمار رساند. دیابت نوع 2 نیز با ترکیبی از رژیم غذایی، داروهای ضد دیابت و انسولین قابل درمان (و نه علاج قطعی) است.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 18 شهریور 1395 توسط