تاثیرات مختلف افسردگی بر زندگی

depression-1

افسردگی در طول زندگی بسیار به سراغ ما می آید و این بستگی به توان و مقاومت و سلامت روحی ما دارد که بتوانیم با آن مقابله کنیم و مانع آسیب های آن به روحیاتمان شویم انرژی منفی ناشی از افسردگی می تواند بر فعالیت های روزانه شما تاثیرات منفی بگذارد و روند آن را تغییر دهد .شاخص های مختلف افسردگی را در این مطلب بررسی می کنیم .

افسردگی در طول چرخه زندگی

گرچه شروع اختلال خلقی یک قطبی اغلب در اواخر نوجوانی تا میانسالی روی می دهد اما این واکنش ها ممکن است در هر زمانی از اوایل کودکی تا پیری آغاز شوند. یک زمانی تصور می شد که افسردگی در کودکی روی نمی دهد اما پژوهش جدید افسردگی اساسی را در کودکان پیش از نوجوانی پیدا کرده است و برآورد شده که تقریبا 2 تا 3 درصد کودکان دبستانی ملاک های نوعی اختلال یک قطبی را برآورده می کنند و احتمالا 2 درصد دیگر افسردگی خفیف مزمن را نشان می دهند. حتی نوباوگان چنانچه برای مدت طولانی از مظهر دلبستگی (معمولا مادرشان) جدا شده باشند ممکن است دچار نوعی افسردگی شوند.

میزان بروز افسردگی در مدت نوجوانی ناگهان بالا می رود. یعنی دوره آشوب زیاد برای خیلی از افراد. در واقع در یک تحقیق برآورد شد که تقریبا 15 تا 20 درصد نوجوانان در مقطعی از سال های نوجوانی خود دچار اختلال افسردگی اساسی می شوند و متوسط سن شروع برای افسردگی نوجوانی ظرف چند دهه گذشته کاهش یافته است. در همین دوره است که تفاوت های جنسی در میزان افسردگی برای اولین بار نمایان می شوند.

وقوع افسردگی اساسی تا اواخر عمر ادامه می یابد. گرچه میزان شیوع 1 ساله افسردگی اساسی به طور قابل ملاحظه ای در افراد بالای 60 سال کمتر از بزرگسالان جوانتر است اما این روزها افسردگی اساسی و اختلال افسرده خویی در بزرگسالان مسن تر هنوز مشکلات سلامتی عمده ای محسوب می شوند. به علاوه پژوهش حکایت دارد که میزان افسردگی در ساکنان خانه های سالمندان که بیماری جسمانی دارند به مراتب بالاتر از بزرگسالان مسنی است که در خانه زندگی می کنند. متاسفانه تشخیص دادن افسردگی در اواخر عمر دشوار است زیرا تعدادی از نشانه ها با نشانه های چند بیماری جسمی و زوال عقل همپوشی دارند. با این حال تشخیص دادن مطمئن آن اهمیت زیادی دارد زیرا افسردگی در اواخر عمر پیامدهای ناگواری برای سلامتی فرد دارد از جمله اینکه خطر مرگ در افرادی را که حمله قلبی یا سکته مغزی داشته اند دوبرابر می کند.

ارسال شده در 16 شهریور 1395 توسط