مدیتیشن نوعی شیوه درمانی

Meditation

پزشکی جایگزینی راه های درمانی است که از گذشته های دور در اختیار بشر قرار دارد. روش های مختلف از قبیل گوش دادن، تکرار کلمات، شمارش تنفس و شمارش نبض گفته شده است. هر راه که پیش گرفته شود مقصود است که خیالتان از دیگر جهات قطع شود و به تکرار یک کلمه پرداخته شود که این کار بر فشار خون، تعداد نبض و تنفس و دیگر حرکات جسمی شما اثر فراوان باقی می گذارد. در لحظاتی شما را از آنچه قبلا فکرتان را به خود مشغول کرده بود باز خواهد داشت. روش های جایگزین در مواردی که تشویش و اضطراب بر ما حکم فرما باشد که نمی دانیم جنگ کنیم و یا گریز را انتخاب کنیم بسیار موثر واقع می شود. اگر این مواقع به ذکر خدا بپردازیم یا کلمه ای را تکرار کنیم و خود را بدان مشغول کنیم از گسترش عصبانیت و اجازه ترشحات هورمون های خشم زا در بدن کاسته ایم. آدرنالین و کورتیزون در مواقع تشویش و اضطراب در بدن بیشتر ترشح می شود که سلامت لحظات را در پی دارد. اما طولانی شدن اثر آن برای بدن مفید نیست و از ادامه این حالت و فشار باید به هر شکل بکاهیم. اگر کسی به ما توهین می کند راه ما را بند می اورد صورتحساب برق و آب بالا می رود، اینها برای ما کشنده نیست و زودگذر است اگر واکنش ما سخت باشد خودمان را به زحمت انداخته ایم و استفاده از روش های مدیتیشن راه حل این مشکلات است.
دکتر بنسون در 1970 در دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسید که این روش ها بهترین راه مقابله با لحظاتی است که نمی دانیم بجنگیم یا فرار اختیار کنیم و راه و رسمی را برگزیده که کاری به روش های کاربری هیچ اعتقاد و مذهبی ندارد و آن را واکنش آرام بخش نام نهاده است.
در گوشه ای ساکت و آرام با چشمان بسته بنشینید.
به خود تلقین کنید که بتدریج عضلات شما از نوک انگشتان پا گرفته تا پشت ساق پا و ران ها و شکم و دست ها و گردن تا ناحیه سر هم شل و آرام گرفته است.
به حرکات تنفسی خود توجه کنید و دم و بازدم خود را شمارش کنید و هر بار که یک بازدم دارید کلمه یک را با آن تکرار کنید.
به راحتی نفس بکشید و تا 20 دقیقه راحت باشید و با هر بازدم کلمه یک را تکرار کنید.
باز هم چند دقیقه چشم ها را بسته نگه دارید و قبل از بلند شدن از جای خود چند دقیقه چشمانتان را باز نگه دارید ولی ناگهان از جا بلند نشوید.
با ذکر خداست که دل اطمینان و آرامش می گیرد. در ابتدا این آرام درمانی ممکن است جای خود را پیدا نکند. اما اگر چندین بار آن را تکرار کنیم اثرات مفید آن آشکار می شود. چندبار در روز و یا در هفته و یا در مواقع لازم باید از این روش استفاده شود.
در راه های حصول اعتماد به نفس مذاهب مختلف کارسازی کرده اند و همه بر آن هستند که با نزدیکی دل به پروردگار جهانی آرامش خاطر خواهیم داشت که درمان همه دردهای بی درمان است پس برای بهبود جسم و روان خود به خدای بزرگ پناه ببرید.
مجسم کردن، یادآور خاطرات و آنچه می بینیم در پیچ و خم های مغز که نقش خیالی آن را تصور می کنیم. یکی از راه های مبارزه با افکار نامناسب است باید سعی کنیم خاطرات خوب و دوست داشتنی را در ذهن خود مجسم سازیم تا از یادآوری آنها خوشحال و متبسم شویم. تجسم بهبودی در درمان بیماری های سرطان جایگاه ویژه ای دارد و پزشکان راه های آن را تذکر داده اند:
1- مجسم کنید که سلول های سرطانی یک یک فرسوده و از بین رفته اند- همانند دیواری که منتظر یک ضربه برای فرو ریختن است- در هم خواهند ریخت.
2- تجسم کنید که درمان شما بسیار موثر است و همانند همان ضربه ای است که دیوار را فرو خواهد ریخت.
3- اگر سلول های سرطانی با درمان از بین بروند سلول های سالم شما به راحتی جایگزین می شوند و سلامت شما را تامین می کنند.
4- تجسم کنید که گلبول های سفید خون شما در کنار دارو و درمان ها که همانند سربازان، اسلحه، تانک و توپ آنان است بر سلول های سرطانی حمله ور خواهد شد آنها را از پای در می آورند.
5- مجسم کنید که ارتش دفاعی شما شدیدا آماده دفاع و در هم شکستن کامل دشمن است.
6- حال با چشم بصیرت توجه کنید که چگونه سلول های شکسته و در هم ریخته سرطن بدن شما را ترک می کنند.
7- سلامت خود را تجسم کنید و انگار که هر کاری که می خواهید می تواند انجام دهید.
8- تجسم خود را با این فکر پایان دهید که همه چیز بر وفق مراد است و زندگی پر معنی و مفهوم است خوش بودن، لذت بردن و مثبت بودن افکار است که بهترین درمان بیماران سرطانی است.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 15 شهریور 1395 توسط