گربه و انتشار توکسوپلاسما

Feline_Brochure_3

عامل انتشار توکسوپلاسموز گربه ها هستند عفونت ناشی از آن ها می تواند به نقاط مختلف بدن آسیب برساند هرجایی که این حیوان زندگی میکند می تواند منبع این ویروس باشد و بهتر است با مشاهده این ویروس مراقبت های ویژه را در نظر بگیرید و مانع انتقال آن به بدنتان شوید .

– توکسوپلاسموز

عامل: توکسوپلاسماگوندییی 4 تا 7 میکرون طول و 2 تا 4 میکرون عرض دارد. تحت رده آپیکومولکسا می باشد خانواده ایمبریده.

منبع و میزان وقوع توکسوپلاسموز:

عفونت توکسوپلاسموز در انسانها و حیوانات پست گسترش جانی دارد. تخمین زده اند که 500 میلیون نفر انسان به این میکروارگانیسم مبتلا شده اند. مطالعات سرولوژیک توسط آزمایش رنگی سابین فلدمن در ایالات متحده آمریکا نشان داده است که در 30 تا 80 درصد گربه ها عفونت توکسموپلاسما گوندییی شناخته شده است. عقیده بر آن می باشد در تمام موارد که گربه ها از نظر سرولوژیک مثبت هستند ائوسیست توکسوپلاسما توسط آنها حمل می شود و این گربه های مثبت و آلوده می توانند به عفونت مجدد مبتلا گردند و از نظر سرولوژیک باز هم مثبت باشند. چرخه حیاتی توکسوپلاسما گوندییی به شرح زیر است:

1- میزبان قطعی: گربه سانان: عفونت در روده گربه ها و دفع ائوسیت ها از طریق مدفوع گربه اتفاق می افتد. این فرم از مرحله زندگی توکسوپلاسما فقط شامل مرحله جنسی زندگی انگل در سلول های پوششی روده گربه است و می تواند در سر تا سر لوله گوارش گسترش یابد.

2- میزبانهای واسطه: موش، رات، هامستر، خوکچه هندی، خرگوش و سایر جوندگان، سگ و گوسفند و گاو. لازم به تذکر است که اهمیت مشترک بودن بیماری در حیوانات آزمایشگاهی و محیط اطراف آنها تایید نشده است. مرحله تکثیر غیر جنسی توکسوپلاسما فقط در محیط خارج روده ای گربه می تواند ادامه یابد.

انتقال توکسوپلاسموز: راه دهانی- مقعدی (از طریق آلودگی مدفوع) خوردن گوشت حاوی کیست ها یا تاکی زوئیت ها و یا بلع ائوسیت ها متداول ترین راه انتقال بیماری به میزبانهای اصلی است. ائوسیت ها بعد از اسپورولاسیون (هاگذاری) آلوده کننده و عفونت زا می شوند. این مرحله طی 2 تا 3 روز اتفاق می افتد. انتقال توکسوپلاسموز به انسان از راههای زیر رخ می دهد:

ارسال شده در 14 شهریور 1395 توسط