علائم و نشانه های بیماری بابزیوز

babesia_lifecycle

بابزیوز چه نوع بیماری انگلی است این عارضه در خون افراد مبتلا پدید می آید می خواهیم روش های انتقال این عارضه در حیوانات و انسان ها بررسی کنیم برای تشخیص این بیماری چه علائمی باید در نظر بگیریم توصیه های مفید و موثر در این باره چیست و چگونه می توانیم مانع پیشرفت این عارضه شویم .

بابزیوز (پیروپلاسموز)

عامل: بایزیوز در انسان عفونتی است نادر در گلبول های قرمز که به وسیله بابزیا دایورجنس و بازیا میکروتی ایجاد می شود.

مخزن و میزان بیماری: میزبانهای طبیعی برای انگل بابزیا مکروتی انواع حیوانات وحشی و اهلی هستند به ویژه موش پا سفید و آهوی دم سفید که از جمله میزبانهای این تک یاخته به شمار می آیند. با توجه به گسترش اهلی کردن آهوها در محیط زندگی به نظر می رسد طیف عفونت در انسان رو به ازدیاد است. در ایالات متحده آمریکا انگل در مناطق ساحلی و جزیره های ناحیه شمال شرقی و ایالات آتلانتیک میانی از قبیل ویسکانسین، مینه سوتا و کالیفرنیا یافته شده است. بیماری با بابزیا دایور جنس در اروپا رخ می دهد.

انتقال: انسانها از طریق نیش کنه های ایکسودس مبتلا می شوند ولی انتقال بیماری از راه انتقال خون نیز گزارش شده است. افرادی که به دلایلی طحال آنان برداشته شده است و همچنین در افراد مسن یا اشخاصی که به هر دلیلی سستم ایمنی بدن آنان ضعیف شده است بیشترین گروههایی هستند که به عفونتهای شدید بابزیوز مبتلا می شوند.

بیماری در حیوانات:

بسیاری از حیوانات فقط به شکل خفیف بیماری همراه با تب ملایم مبتلا می شوند و به طور خودبخودی بهبود می یابند. تلفات که عموما در گاوها اتفاق می افتد در اثر آنوکسی ناشی از کم خونی یا ترمبوزهای ریوی اتفاق می افتد. سایر ضایعات اساسی این بیماری ناشی از همولیز و بزرگ شدگی طحال و نفروز ناشی از هموگلوبینوری است.

بیماری در انسان:

عفونت ناشی از بابزیا میکروتی حدود چند هفته تا یک ماه به طول می انجامد بیماری با تبهای نامنظم، لرزش، سردرد، دردهای عضلانی و خستگی مشخص می شود. البته لرزش بدن و خستگی و نشانه های تب با آنچه در مورد مالاریا تعریف می شود مشاهده نمی گرد. اغلب بیماران دچار کم خونی همولیتیک متوسطی می شوند و برخی از آنان عارضه بزرگ شدگی طحال را از خود نشان می دهند. عفونت ناشی از بابزیا دایروجنس فقط در بیمارانی گزارش شده است که طحال آنان قبلا برداشته شده است. این نوع بابزیوز در بدن انسان به سرعت پیشرفت می نماید و نشانه هایی همراه با تب، کم خونی شدید همولتیک، زردی، هموگلوبینوری و نارسایی کلیه بروز می نماید. به دنبال این علائم چنانچه درمان صورت نگیرد مرگ انسان پیش می آید.

تشخیص:

مشخص کردن انگل در داخل گلبول های قرمز فرد مبتلا به کمک رنگ آمیزی باگیمسا که روی نمونه های فروتی (گسترشهای خونی) انجام می شود. راه دیگر تشخیص آزمایشهای سرولوژی است.

درمان: بابزیوز ناشی از بابزیا دایورجنس با انتقال خون، دیالیز کلیوی و پنتامیدین به علاوه تریمتوپریم سولفا درمان می شود.

برای درمان بابزیوز ناشی از بابزیا میکروتی از درمان علامتی در زمان محدود شدن خودبخودی بیماری استفاده می شود. در بیمارانی که طحال آنان برداشته شده است از داروی کینین به علاوه کلیندامایسین و روش انتقال خون سالم استفاده می گردد.

پیشگیری و کنترل:

مبارزه با کنه های ناقل و انهدام جوندگان از راههای پیشگیری بیماری در انسان و حیوانات است. واکسیناسیون حیوانات سالم در گله های گاو از دیگر راههای پیشگیری می باشد.

ارسال شده در 14 شهریور 1395 توسط